Trzęsieniee ziemi, zniszczone budynki
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

W ostatni wtorek (19 września) Meksyk nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi. Niestety, jest sporo ofiar śmiertelnych, a miasto Meksyk zamieniło się w ruinę.

Trzęsienie najsilniejsze od ponad 30 lat

Wtorkowe trzęsienie ziemi miało magnitudę 7.1 stopnia w skali Richtera i miało miejsce ok. 100 km na południowy wschód od centrum Meksyku. Patrząc na historię wstrząsów na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od ponad 30 lat.

Wiele ofiar, większość wciąż jest poszukiwana

Niestety, epicentrum trzęsienia znajdowało się w niefortunnym miejscu. Obszar w promieniu 50 km od niego zamieszkuje 1.5 miliona ludzi, zaś w promieniu 100 km już prawie 20 milionów osób. Dodatkowo ognisko trzęsienia znajdowało się na głębokości 50 km, co tylko powiększa straty. Najnowsze doniesienia wskazują, że jest 230 ofiar śmiertelnych, jednak ta liczba może się jeszcze zwiększyć, bowiem ratownicy wciąż pracują nad poszukiwaniem zaginionych osób pod gruzami budynków. Ponadto ponad 800 osób przebywa w szpitalach.

Ogromne straty w stolicy Meksyku

W samej stolicy Meksyku zawaliło się ponad 50 budynków, zaś setki innych są uszkodzone do tego stopnia, że nie nadają się już do zamieszkania. Dodatkowo w milionach domów nie ma prądu, a zawaleniu uległy tak ważne placówki jak szpital czy szkoła. Władze Meksyku wprowadziły kilkudniową żałobę narodową, zaś powrót miasta do normalnego życia zajmie bardzo wiele czasu…