Deszcz meteorów, czyli
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Najbardziej „popularnym” rojem nad polskim niebem jest rój Perseidów, jednakże często zapominamy, aby częściej patrzeć w niebo. Przed nami maksimum Lirydów.

Skąd te Lirydy?

Otóż rój Lirydów związany jest z kometą Thachtera, a radiant znajduje się na granicy gwiazdozbiorów Herkulesa i Lutni. Największa aktywność przypada między 21 a 22 kwietnia, natomiast obserwacje można prowadzić od wczoraj, gdyż na niebie widoczne są od 16 do 25 kwietnia. Rój Lirydów jest jednym z najwcześniej opisywanych meteorów w kronikach. Pierwsze wzmianki pojawiły się Chinach, 2000 lat przed Chrystusem.

Ślady meteorów na nocnym niebie
Ślady meteorów na nocnym niebie. Źródło: pixabay.com | Autor: zjxte

A czemu w ogóle je widzimy?

„Spadające gwiazdy” to okruch wspomnianej już komety Thatchera. Popularne meteory to świecący ślad po meteoroidzie, który wlatuje w atmosferę ziemską. Ślad, który widzimy to święcąca para ulatniająca się z powierzchni meteoroidu oraz nagrzanych przez naszą gwiazdę gazami. Nazwa meteor pochodzi z greckiego słowa meteoros, który oznacza „zawieszony w powietrzu”.

Wstępna prognoza zachmurzenia

Prognoza zachmurzenia na noc 21/22 kwietnia 2019 | Źródło: meteomodel.pl
Prognoza zachmurzenia na noc 21/22 kwietnia 2019 | Źródło: meteomodel.pl

Modele na noc największej aktywności roju Lirydów wstępnie prognozują niskie zachmurzenie bardzo niskie lub brak zachmurzenia piętra wysokiego, średniego oraz niskiego. Utrudnieniem w obserwacji może być bardzo jasny Księżyc, który będzie w III kwadrze. Jeśli chodzi o temperatury to w całym kraju będzie ona oscylować w granicach 6,7 stopni, także potencjalni obserwujący powinni się zaopatrzyć w ciepłe koce i termosy z kawami, zwłaszcza że rój Lirydów nie jest bardzo aktywny. Przy dobrych warunkach obserwacyjnych można zobaczyć ich około 12 na godzinę. Pamiętajmy aby wybrać miejsce jak najbardziej oddalone od miejskich świateł!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here