Susza w Polsce, kukurydza zniszczona przez suszę

Media prześcigały się dziś w podawaniu informacji o piasku znad Sahary, który powodował zamiecie, a nawet burze pyłowe na terenie naszego kraju. Patrząc, na niektóre zdjęcia mogliśmy odnieść wrażenie, że pochodzą one z krajów arabskich – jednak geneza dzisiejszych zjawisk jest inna.

Zamiecie pyłowe

Dzisiejsze zjawiska są konsekwencją bardzo niskich sum opadowych w poprzednich miesiącach – szczególnie na północy kraju. Gleba jest bardzo przesuszona, przez co nawet niewielki wiatr powoduje uniesienie jej wierzchniej warstwy w powietrze.

Porywy wiatru w Polsce - 23.04.2019, godz. 15.30 | Źródło: www.weatheronline.pl
Porywy wiatru w Polsce – 23.04.2019, godz. 15.30 | Źródło: www.weatheronline.pl

Jednakże dzisiaj porywy w wielu miejscach osiągały ponad 70 km/h, co zdecydowanie zwiększało skalę zjawiska i doprowadziło do powstawiania zamieci pyłowych. Jak duża jest to skala można zobaczyć na zdjęciu satelitarnym, gdzie wyraźnie widać unoszący się pył w atmosferze (szare smugi).

Zamiecie pyłowe na zdjęciu satelitarnym | Źródło: nasa.gov
Zamiecie pyłowe na zdjęciu satelitarnym | Źródło: nasa.gov

Nieprawdą są informacje podawane głównie przez media mainstreamowe, które mówią o „burzy piaskowej znad Sahary”. Faktem jest, że pył znad Afryki zmierza do Polski (o tym przeczytacie w dalszej części artykułu), jednak nie miał on nic wspólnego z dzisiejszymi zjawiskami.

Arabia Saudyjska, Emiraty Arabskie? Nie, to Polska!

Wiele osób z całego kraju raportowało dziś w mediach społecznościowych o ograniczaniu widoczności przez zamiecie pyłowe. Poniżej kilka zdjęć dokumentujących dzisiejsze zjawiska.

Niecodzienny widok na napierającą zamieć pyłową w miejscowości #Kwakowo (powiat słupski) w województwie…

Opublikowany przez Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser Wtorek, 23 kwietnia 2019

Dzisiejsze warunki zarejestrowane w okolicach miejscowości #Mrocza (powiat nakielski) w województwie kujawsko-pomorskim…

Opublikowany przez Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser Wtorek, 23 kwietnia 2019

Opublikowany przez Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser Wtorek, 23 kwietnia 2019

 

Jednej z osób udało się nawet udokumentować powstanie diabełka pyłowego, który jest rzadkim zjawiskiem, zachęcamy do obejrzenia.

Machliny, województwo zachodniopomorskie, Polska, 16.04.2019

16 kwietnia w miejscowości Machliny w woj. zachodniopomorskim zaobserwowano masywny diabełek pyłowy (ang. dust devil)!Źródło: Daria Graf – dziękuję!

Opublikowany przez Kataklizmy w Polsce i na świecie Wtorek, 23 kwietnia 2019

Opublikowany przez Kataklizmy w Polsce i na świecie Wtorek, 23 kwietnia 2019

Patrząc na te zdjęcia, nie można oprzeć się wrażeniu, że przynajmniej na kilka godzin Polska zmieniła położenie geograficzne, może stąd te informacje o pyle saharyjskim ;).

O co naprawdę chodzi z tym pyłem saharyjskim?

Prognozowany zasięg pyłu saharyjskiego nad Europą w dniu 25.04.2019 | Źródło: http://forecast.uoa.gr
Prognozowany zasięg pyłu saharyjskiego nad Europą w dniu 25.04.2019 | Źródło: http://forecast.uoa.gr

Wracając do mediów – pył saharyjski znajdzie się nad Polską, jednak pojawi się on nad naszym krajem w czwartek, a jego największa akumulacja spodziewana jest w piątek. Pył ten dotrze do Polski wraz z dynamicznym napływem ciepłych mas powietrza z północy Afryki. Pozytywny aspekt pyłu? Malownicze wschody oraz zachody Słońca. Negatywne? Mogący pojawić się brudny nalot po opadach deszczu, które prawdopodobnie wystąpią w weekend oraz podrażnienie układu oddechowego.

1 KOMENTARZ

  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Chcę podziękować za Twoją pracę . Niewątpliwie będę rekomendował to miejsce i częściej odwiedzał zeby poczytać nowe rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here