Rozmiar Księżyca w pełni w apogeum 5 marca 2015 (po lewej) i perygeum 27 września 2015 ( po prawej)
Rozmiar Księżyca w pełni w apogeum 5 marca 2015 (po lewej) i perygeum 27 września 2015 ( po prawej). Grafika Amazingsky.com

W 2014 roku podziwialiśmy 3 piękne pełnie SuperKsiężyca, czyli Księżyca w perygeum – najbliższym punkcie swojej orbity wokół Ziemi. Tym razem zdarzy się coś odwrotnego. 5 marca wystąpi pełnia w momencie, gdy Księżyc będzie znajdował się w apogeum, czyli najdalszym punkcie na orbicie. Różnica w odległości od Ziemi wynosi około 50 tys. km. Będziemy zatem oglądać tzw. MiniKsiężyc.

Różnica w obserwowalnej wielkości naszego satelity jest jednak na tyle subtelna, że nie wiedząc o wspomnianym zjawisku, możemy nawet nie zauważyć, że Księżyc jest mniejszy niż zwykle. Dla wprawnego oka poinformowanej wcześniej osoby fakt ten powinien być jednak zauważalny. Najlepiej obserwować naszego satelitę podczas jego wschodu nad horyzont, kiedy możemy porównywać jego rozmiar z pobliskimi budynkami i drzewami. Wschód Księżyca tego dnia nastąpi około 17:30. Księżyc będzie następnie widoczny przez całą noc.