W miniony weekend doszło do dużej aktywności sejsmicznej na świecie, a w wielu miejscach zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę w granicach 5-6 stopni w skali Richtera. Dodatkowo w Gwatemali doszło do erupcji wulkanu Pacaya. Być może wydarzenia te związane są z dużą aktywnością Słońca.

Wstrząsy wystąpiły w Japonii w prefekturze Okinawa nieopodal wyspy Ryukyu – mapa google. Wstrząs miał siłę około 6,6 w skali Richtera, więc był to wstrząs o dużej sile i miał miejsce 2 marca o godzinie 20:11 czasu lokalnego.

Drugim miejscem, w którym  również doszło do poważniejszego wstrząsu była Nikaragua. Epicentrum wstrząsu znajdowało się około 13 kilometrów od Jiquilillo – mapa google – i podobnie jak w przypadku Japonii miało miejsce 2 marca o godzinie 9:38 czasu lokalnego.

W Gwatemali doszło do erupcji wulkanu Pacaya – mapa google – kłęby dymu wzniosły się na wysokość ponad 4 kilometrów. Władze obecnie przeprowadzają ewakuację 3 tysięcy osób zamieszkałych najbliżej wulkanu. W bliskim sąsiedztwie wulkanu znajduje się drugi, widoczny w filmie poniżej zwany Volcán de Agua, czyli „wulkanem wody”.

https://www.youtube.com/watch?v=_a8beEikFMk