Wrzesień 2014 okazał się najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych – donosi NASA. Zdaniem agencji, na podstawie zebranych danych pogodowych – w skali globalnej – temperatury okazały się wyższe o 0,78*C od średniej dla lat 1951-1980.

Zebrane dane przez NASA udowadniają, że tegoroczny wrzesień był najcieplejszym w historii pomiarów, prowadzonych od roku 1880. Średnia globalna temperatura okazała się wyższa o 0,78*C od średniej wyliczonej dla zakresu lat 1951-1980. Dotychczas najcieplejszym miesiącem wrześniem w historii meteorologii był ten z 2005 roku. Wygląda to na kontynuację niezwykle ciepłego sierpnia, co także potwierdzają dane NASA oraz NCDC (National Climatic Data Center), które swoje dane opublikuje w najbliższych dniach.

Naukowcy są zdania, że w przypadku utrzymania się obecnego trendu zanosi się, że obecny rok może być najcieplejszym w historii pomiarów. I to nawet pomimo niezwykle mroźnej i długiej zimy w Stanach Zjednoczonych. Bardziej jednak prawdopodobny jest scenariusz, że obecny rok dołączy do czołówki najcieplejszych.

Naukowcy zauważają również niepodważalną rolę oceanów, w których uwięzionych jest blisko 90% gazów cieplarnianych. Duże znaczenie ma zjawisko El Nino, które powoduje, że temperatury w tropikalnej części Oceanu Spokojnego są znacznie wyższe od normy.

Naukowcy szacują, że istnieje blisko 70% szans na powstanie tego zjawiska w tym roku, co na pewno spowoduje, że będzie on wyjątkowo gorący.

Źródło Climate Central