Mount Everest obniżył się o kilka centymetrów na skutek trzęsienia ziemi
Mount Everest obniżył się o kilka centymetrów na skutek trzęsienia ziemi. Zdjęcie pixabay.com

Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w Nepalu nie tylko wpłynęło na życie 8 milionów ludzi, ale również delikatnie zmieniło tamtejszy krajobraz.

Nawiązując do danych otrzymanych z satelity Sentinel-1A, który dokonał pomiaru dzień po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, okazało się, że najwyższa góra świata obniżyła się o 2,8 centymetra. Było to spowodowane zmniejszeniem się naprężenia między płytami tektonicznymi.

Jednocześnie obszar w okolicy nepalskiej stolicy Katmandu podniósł się, aż o 1 metr, co częściowo pomaga w zrozumieniu jak silne było to trzęsienie ziemi. Wyniesiony obszar znajduje się 17 kilometrów od miasta.

Dane satelitarne są surowe i w ciągu następnych kilku tygodni będą szczegółowo analizowane przez naukowców. Roger Bilham, profesor z Uniwersytetu Kolorado, tłumaczy, że Mount Everest mógł obniżyć się jedynie o kilka milimetrów.

Kwietniowe trzęsienie ziemi w Nepalu doprowadziło do śmierci ponad 7 tysięcy ludzi. Poniżej wideo z omawianego zdarzenia, zarejestrowanego w Tripureshwor, Katmandu.