W ostatnich dniach oprócz pięknej pogody i mrozów w niektórych regionach kraju pojawiają się dość gęste mgły, które razem z ujemną temperaturą tworzą na prawdę piękne krajobrazy.

Mowa tu oczywiście o szadzi – osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury) w momencie zetknięcia kropelki z powierzchnią przedmiotu lub już narosłej szadzi. Składa się ze zlepionych kryształków lodu narastając niekiedy do stosunkowo znacznych grubości. Osadzająca się na gałęziach drzew może powodować ich łamanie się – możemy przeczytać na wikipedii.

Niestety piękno tego zjawiska ma również złe strony. Poprzez geste mgły (które w najbliższych dniach również będą się pojawiać) warunki na drogach będą bardzo trudne. Dodatkowo topniejący śnieg będzie sprawiać, że lokalnie może być bardzo ślisko.

W piątkowy poranek w województwie Śląskim mieliśmy do czynienia z owym zjawiskiem. Związku z tym udałem się różne miejsca, by uwiecznić te bajowe krajobrazy. Zachęcamy wszystkich do przesyłania zdjęć (nie tylko z omawianego tematu)

Wszystkie fotografie wykonał Mateusz Pardygał:

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Paweł Bartoń
Interesuję się meteorologią, zjawiskami pogodowymi oraz ogólnie przyrodą. Ciekawią mnie mechanizmy powstania zjawisk. To czemu chce stawić czoła, to ogromna trudność z jaką wiąże się prognozowanie pogody. Chcę także informować o tym, co dzieje się na całym świecie.