Zgodnie z prognozami na północy Polski pojawił się chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim opady różnego rodzaju. Coraz częściej notujemy opady mokrego śniegu. Tak jest między innymi w Darłowie, Tczewie czy okolicach Kościerzyna. Obrazy z kamer drogowych możecie zobaczyć tu:

Rejon Kościerzyna

Darłowo

Przejdą śnieżyce

Mieszkańcy północnej, oraz częściowo centralnych regionów kraju muszą przygotować się  na ciężkie warunki drogowe, jakie pojawią się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Już teraz śnieg sypie na wielu drogach województwa Pomorskiego i Zachodnio-Pomorskiego.

Mimo, że strefa opadów jest rozciągnięta i bardzo „cienka” to generuje ona intensywne opady. Mamy do czynienia z silną konwekcją na północy kraju. Front staje się coraz aktywniejszy. Mroźne, arktyczne powietrze przepływając nad stosunkowo nagrzanymi wodami Bałtyku generuje chmury Cumulonimbus (burzowe), które przynoszą i przynosić będą w ciągu najbliższej doby intensywne opady śniegu. Temperatura systematycznie będzie spadać.

Spadnie nawet kilkanaście centymetrów śniegu!

Śnieg nie będzie się topił, dlatego pokrywa śnieżna będzie systematycznie wzrastać. Zjawisko z jakim mamy do czynienia w dniu dzisiejszym (efekt jeziora) może przynieść duże sumy opadowe w województwach północnych, północno-wschodnich oraz częściowo centralnych. Przeważnie do jutrzejszego ranka spadnie około 2-6cm śniegu, ale miejscami, tam gdzie pas konwekcyjny będzie przechodził najczęściej pokrywa śnieżna może przekroczyć wysokość nawet 20cm śniegu.

Front z biegiem godzin powoli wędrował będzie ku południowym regionom kraju minimalnie tracąc na sile. Mimo wszystko jego dostateczna aktywność powoli, aby wraz z wtargnięciem ujemnych temperatur krajobrazy zabieliły się. Front w godzinach porannych w piątek dochodząc już do dzielnic południowych zacznie zwalniać. Intensywność opadów powinna być słaba i umiarkowana.

Front powinien zacząć zanikać w godzinach popołudniowych, pozostawiając całą Polskę białą i mroźną. Piękniejszego prezentu dla dzieci w  Święta Bożego Narodzenia pogoda nie mogła zaproponować.

Kolejne informacje pogodowe już niebawem!