Zorza polarna
Zdjęcie (pixabay.com)

We wtorkowy poranek na Ziemi rozszalała się burza geomagnetyczna. Jest to najsilniejsza burza od września 2014 roku.

Burze geomagnetyczne to nic innego jak zmiany zachodzące w natężeniu pola magnetycznego Ziemi. Magnetosfera ziemska co jakiś czas atakowana jest przez silniejsze podmuchy wiatru słonecznego, które w większym stopniu niż zwykle modyfikują jej pole magnetyczne. Najaktywniejsze burze geomagnetyczne powodowane są przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca oraz poprzez powstawanie na nim dziur koronalnych.

Dziura koronalna na południowym biegunie Słońca
Dziura koronalna na południowym biegunie Słońca (źródło: NASA)

Prawdopodobną przyczyną aktualnie występującej burzy geomagnetycznej jest dziura koronalna, która 1 stycznia powstała na południowym biegunie Słońca. W miejscach powstawania takich dziur, z powierzchni Słońca wyrzucane są cząsteczki plazmy, które przemieszczają się z prędkością nawet do  800km/h. Współczesna nauka do tej pory nie jest w stanie wyjaśnić tego fenomenu

Zasięg zorzy polarnej w ciągu wczorajszego dnia
Zasięg zorzy polarnej w ciągu wczorajszego dnia. Grafika: aurora-service.eu

Powołując się na informację NOAA, aktualna burza osiągnęła poziom G3 (więcej informacji na temat siły burz geomagnetycznych na stronie NOAA: legacy-www.swpc.noaa.gov). Burze magnetyczne są przyczyną m.in. awarii sieci energetycznych. Dzięki nim możemy również obserwować zorze polarne (aurora borealis i aurora australis).

Zorza polarna w Rosji
Zorza polarna w Rosji (źródło: spaceweathergallery.com, Ruslan Akhmetsafin)

Zorzę polarną wywołaną przez omawianą burzę można było obserwować m.in. w Kanadzie, Rosji i Skandynawii. Powyższe zdjęcie zostało wykonane w rosyjskim mieście Aykhal, przez Ruslan’a Akhmetsafin’a.