Słonecznie i upalnie

Podczas, gdy Polacy czekają na iście majowe, wysokie temperatury, to w Rosyjskiej części Arktyki właśnie pojawiły się pierwsze upały. 

Rekordowo wczesna fala upałów

Pierwsze upały pojawiły się nad brzegiem Oceanu Arktycznego w ubiegłą niedzielę (12 maja). W wielu miejscach temperatura doszła do 29-30 stopni. Najwyższą temperaturę jaką odnotowano było 31 stopni. To najwcześniejsza w historii fala upałów w tych regionach. Zazwyczaj pierwsze tak wysokie temperatury zdarzają się najwcześniej w trzeciej dekadzie maja.

Pierwsze upały w Rosji
Pierwsze upały w Rosji | źródło: Twitter meteoprognoza.pl / meteociel.fr

W Rosji upały, w Europie chłody

W tym roku pogoda jest wyjątkowo niespokojna. Podczas gdy w Europie powinniśmy mieć już po 25-30 stopni, to takie temperatury są w regionach, gdzie zazwyczaj jest tak chłodno jak aktualnie na Starym Kontynencie. Można więc powiedzieć, że aura się odwróciła. Zazwyczaj jednak zdarza się, że gdy w Arktyce temperatury są wyjątkowo wysokie, wtedy nad kontynentem Europejskim panują chłodne masy powietrza.

Jak długo utrzyma się taka sytuacja?

Powstaje pytanie, kiedy Polacy w końcu będą mogli poczuć prawdziwie wiosenną aurę z wysokimi temperaturami. W najbliższych dniach się ociepli i temperatury podskoczą powyżej 20 stopni, sięgając nawet 25-26 kresek powyżej zera. Jednak w prognozach nie widać fal upałów. Takowe pojawią się zapewne dopiero w czerwcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here