Cały kraj dostał się już pod wpływ mroźnego powietrza, które przywędrowało do nas zza wschodnich granic za sprawą potężnego wyżu znad Rosji.

Najbliższe noce przyniosą nam znaczne spadki temperatury, szczególnie tam, gdzie niebo będzie bezchmurne. Najniższych temperatur spodziewamy się na północnym-wschodzie kraju, gdzie zanotujemy nawet 15 stopniowe wartości ujemne na zaokiennych termometrach. W pozostałych regionach kraju temperatura minimalna nocą nie spadnie poniżej -10’C. Zza dnia temperatura wahać się będzie na poziomie: od -8’C/-10’C na północnym-wschodzie, przez -2’C/-5’C w dzielnicach centralnych, oraz wschodnich, do -1’C/-4’C na zachodnie, oraz południu kraju. Lokalnie spadki temperatur mogą być większe, zależnie od zachmurzenia.

Niskim temperaturom przynajmniej do poniedziałku nie będą towarzyszyły opady śniegu. Symbolicznie opadające płatki mogą pojawiać się we wschodniej części kraju, ale nie pozwolą one aby pokrywa śnieżna zwiększyła się. Większa szansa na znaczniejsze opady śniegu pojawi się w poniedziałek na południu kraju, lecz te są bardzo nie pewne…

Mroźno przez kilka dni

Mroźne powietrze nie zagości u nas na długo, ponieważ już w połowie nadchodzącego tygodnia nad Polskę napłynie cieplejsze powietrze, a wraz z nim opady różnego rodzaju. Na dłuższą gościnę zimy będziemy musieli jeszcze poczekać.

Niebezpieczna temperatura!

Wraz z nadejściem niskich temperatur zatroszczmy się o bezdomnych, oraz o zwierzęta. Jeśli wiemy, że ktoś nocuje w nieogrzewanych pomieszczeniach, na działkach lub przystankach autobusowych, musimy powiadomić o tym odpowiednie służby. Taki telefon może uratować ludzkie życie.

Dokarmianie, ocieplanie bud, uchylanie piwnicznych okienek dla zwierząt  może w czasie mrozów uratować niejedno zwierzęce życie.

Lód na jeziorach

Niestety wraz z nadejściem ujemnych temperatur na większości zbiorników wodnych utworzy się pewna warstwa lodu.

Pod żadnym pozorem nie próbujmy wchodzić na takie powierzchnie, szczególnie we wczesnych stadiach zimy! Nie dajmy się pokusie takiego szaleństwa, ponieważ może się okazać, że jest już za późno.

Sezon zimowy 2013/2014: W wyniku utonięcia w zbiornikach wodnych, zginęło 87 ludzi.