Intensywne opady śniegu

Od początku tygodnia nad Polska ma miejsce pogodowy marazm, który negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu. O ile w przypadku mieszkańców północnej Polski miłym zaskoczeniem były opady śniegu i białe krajobrazy, tak mieszkańcy południa naszego kraju mają pełne prawo, aby przyczepić się do każdego detalu panującej aury. W najbliższy weekend śnieg spadnie także na południu i wschodzie kraju.

Godziny pogodowego marazmu powoli dobiegają końca i za naszymi oknami zacznie się coś dziać. Już teraz opady deszczu występują na południu i południowym wschodzie kraju, a z biegiem godzin przemieszczać się będą nad centrum i północ. Wówczas zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Poniżej przedstawiamy ilustrację graficzną:

Mapa intensywne opady śniegu

Opady śniegu rozpoczną się wczesną nocą, lecz dopiero w drugiej części nocy rozpada się na północy i północnym wschodzie. W regionach, gdzie będzie padać śnieg, spadnie z reguły od 1 do 3 cm śniegu, a na: Warmii, Mazurach oraz Suwalszczyźnie do 5-7 cm.

Kolejna porcja opadów przywędruje w weekend

Kolejnej porcji opadów spodziewamy się w weekend, gdy wydajna opadowo strefa dotrze do Polski z południa kontynentu. Opadów przede wszystkim śniegu spodziewamy się w całej wschodniej części kraju, lecz tak jak zawsze bywa w przypadku frontów z południa, najprawdopodobniej na krańcach wschodnich zaznaczy się ciepłe powietrze i będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. W tych regionach wystąpią również dodatnie temperatury, co na poniższej ilustracji zaznaczyliśmy na zielono:

Mapa intensywne opady śniegu

W obecnym sezonie zimowym tak duże opady, jak obecnie prognozowane, jeszcze nie miały miejsca. Największe sumy opadów wystąpią w pasie województw od małopolskiego po południe mazowieckiego. Spadnie tam z reguły do 10-15 centymetrów śniegu. Około 5 centymetrów świeżego puchy spodziewamy się na wschodzie, gdzie niestety przez sobotę i niedzielę utrzymywać się będą dodatnie temperatury. Mróz w tych regionach Polski chwyci dopiero w niedzielę.

W pozostałych regionach, gdzie występować będą opady zrobi się zimno. W sobotę termometry wskażą z reguły -1°C i -2°C, a na północnym wschodzie od -4°C. W niedzielę delikatnie chłodniej do -2°C i -3°C, a na południu do -5°C.

W centrum możliwe zawieje i zamiecie, za sprawą umiarkowanego, a okresami silniejszego wiatru z północy.

Słabsze opady wystąpią na zachodzie

Opadów śniegu spodziewamy się również na zachodzie Polski, za sprawą frontu atmosferycznego związanego z niżem z okolic Islandii. Będą to jednak opady dużo słabsze, a w miarę wędrówki w głąb kraju będą szybko zanikać.

Opady śniegu na zachodzie Polski mapa występowania

Zazwyczaj spadnie od 1 cm do 2-3 cm śniegu. O ile niedzielny poranek w wielu miejscach zachodniej Polski rozpocznie się „biało”, to w ciągu dnia dodatnie temperatury zrobią swoje i ponownie zapanują jesienne krajobrazy.

Kolejna większa porcja opadów spodziewana jest we wtorek, gdy bardzo aktywny front atmosferyczny wkroczy do Polski od zachodu kontynentu.

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry