Opady deszczu, deszczowa pogoda
Zdjęcie ilustracyjne pexels.com

Po kilku dniach stosunkowo spokojnej aury, nadchodzi kolejne pogorszenie pogody. Już jutro zacznie padać, a wiatr zacznie nieco mocniej wiać.

Aktualna sytuacja synoptyczna

Aktualnie znajdujemy się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, który jednak opuszcza już nasz kraj. W jego miejsce z północnego zachodu nadciąga niż niosący fronty atmosferyczne.

Aktualna sytuacja synoptyczna w Europie | źródło: metoffice.gov.uk
Sytuacja synoptyczna w Europie w czwartkowe popołudnie | źródło: metoffice.gov.uk

Będzie sporo opadów

W związku z przechodzącymi przez nasz kraj frontami atmosferycznymi, spodziewamy się pogorszenia pogody. Pojawi się sporo opadów deszczu. Opady wejdą już tej nocy z zachodu kraju i sukcesywnie będą przesuwały się na wschód, obejmując kolejne województwa. W centrum zacznie padać jeszcze nad ranem, zaś najpóźniej popada na wschodzie, tam opady dotrą jutro po południu. W rejonach podgórskich opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach samego śniegu. Na ogół opady będą miały natężenie umiarkowane, ale niewykluczone, że w wielu regionach momentami popada intensywnie. Ze względu na dość długotrwałe opady, miejscami spadnie sporo deszczu.

Opady nad Polską w czwartkowe popołudnie | źródło: meteo.pl

Kolejny front atmosferyczny wejdzie do naszego kraju, znów od zachodu, jutro po południu. Podczas przechodzenia tego frontu, lokalnie możliwe jest wystąpienie konwekcji, podczas której opady będą intensywne. Dodatkowo nie wykluczamy pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Noc z czwartku na piątek w całym kraju minie pod znakiem deszczu. Opady będą ciągłe i zanikną dopiero po kilkunastu godzinach.

Piątek najbardziej niespokojny

Najbardziej niespokojna pogoda zapowiada się w piątek. Wówczas w całym kraju będą występowały opady deszczu, a miejscami nawet deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Mieszane opady wystąpią głównie podczas konwekcji, która może pojawić się głównie na wschodzie oraz w centrum. Wróci silny wiatr, w całym kraju porywy będą dochodziły do 60-70 km/h. Główna wichura przyjdzie jednak nocą z piątku na sobotę. Wtedy najsilniej powieje w centrum, w porywach do 80-90 km/h. Na pozostałym obszarze porywy do 70-75 km/h, zaś na północy wiatr najsłabszy, do 50-60 km/h. Miejscami nie wykluczamy, że powieje z prędkością blisko 100 km/h. Szykuje nam się więc powtórka sprzed kilku dni, kiedy to silny wiatr w wielu miejscach narobił wiele szkód.

Opady nad Polską w piątkowe popołudnie | źródło: meteo.pl
Porywy wiatru nocą z piątku na sobotę
Porywy wiatru nocą z piątku na sobotę | źródło: windy.com

W weekend przyjdzie ocieplenie

Po dwudniowym załamaniu pogody, w weekend przyjdzie ocieplenie. O ile w sobotę będzie jeszcze poniżej 10 stopni, o tyle w niedzielę czeka nas prawdziwie wiosenna pogoda z temperaturami przekraczającymi 15 stopni oraz dużą ilością słońca. Szczegółowa prognoza pogody na weekend pojawi się jednak na naszym portalu w dniu jutrzejszym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here