Intensywne opady śniegu, ogromne zaspy i zwały śniegu

Każdego roku zastanawiamy się jaka będzie nadchodząca zima w Polsce. Nie inaczej jest obecnie. Od kilku dni w najpopularniejszych mediach internetowych w Polsce pojawiają się newsy, które w nagłówkach artykułów piszą wprost, że nadciąga ekstremalna zima. Czy faktycznie mamy się czym przejmować?

Nadciąga zima 30-lecia czy 100-lecia? Skąd ten news?

Media w Polsce powołują się na informację z 9 września 2019 roku podaną przez portal news.sky.com. Dziwnym trafem, akurat teraz ów temat stał się na tyle chwytliwy, że szybko obiegł najpopularniejsze media. O co tak naprawdę chodzi?

Z treści artykułu dowiadujemy się, że być może tegorocznej zimy, która nadejdzie za parę miesięcy, Wielkiej Brytanii przyjdzie zmierzyć się z „bestią ze wschodu”. Podstawą do takich domniemywań są badania klimatologów z University College London, którzy analizowali temperaturę wód morskich i ciśnienia atmosferycznego nad północnym Atlantykiem. Ich analizy wskazują na bardzo silny atak zimy trwający od stycznia do lutego.

Zima 30-lecia prognoza brytyjskich naukowców
Prognoza oscylacji północnoatlantyckiej. Zima 30-lecia prognoza brytyjskich naukowców. Źródło: discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/10080518/1/Saunders_Lea and Smallwood (2019).pdf

Powyższa grafika obrazuje prognozę oscylacji północnoatlantyckiej w odniesieniu do średniej z ubiegłych lat. Ta ma mieć wartość ujemną, a to oznacza słabszy wpływ frontów atmosferycznych na pogodę w Wielkiej Brytanii, a tym samym w Europie. Poniżej grafika wyjaśniająca co oznacza dana wartość oscylacji.

Zima 30-lecia prognoza brytyjskich naukowców. Prognoza NAO
Zima 30-lecia prognoza brytyjskich naukowców. Prognoza NAO. Źródło: discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/10080518/1/Saunders_Lea and Smallwood (2019).pdf

Jaką zimę 2019/2020 przewidują brytyjscy naukowcy?

Naukowcy University College London prognozują, że średnia temperatura w centralnej Anglii wyniesie 3,9°C, czyli będzie niższa o 0,5°C od średniej z lat 1981-2010. Kierujący badaniami prof. Mark Saunders komentuję prognozę w sposób następujący „To sklasyfikuje okres zimowy stycznia-lutego 2020 jako 7 najzimniejszą zimę w ciągu ostatnich 30 lat i 23 najzimniejszą od 1953 roku. Istnieje 57% prawdopodobieństwo, że temperatura w centralnej Anglii będzie niższa niż 4,1°C (taka wystąpiła w 2018).”

W 2018 roku „bestia ze wschodu” sprowadziła bardzo zimne powietrze znad Rosji do Wielkiej Brytanii – pisze sky.com. Ubiegłoroczna fala chłodu spowodowała śmierć 17 osób.

Jasno wynika, że brytyjscy naukowcy koncentrują się wyłącznie na zimie w Wielkiej Brytanii. W tekście publikacji słowo „Poland” nie pada, zaś „Europe” pojawia się trzy razy, i tylko raz w treści opracowania. Pozostałe dwa wspomnienia występują w przypisach. Oczywiste jest zatem szukanie sensacji dość prymitywnymi nagłówkami przez popularne media internetowe w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii. Należy też podkreślić, że Wielka Brytania z racji swojego położenia geograficznego bardzo rzadko doświadcza napływu mroźnych mas powietrza. Obecnie najniższą oficjalnie zmierzoną temperaturą w tym państwie jest -27,2°C z 1895 i 1982 roku. Obrazuje to zupełnie inne patrzenie na mroźne zimy niż w Polsce. W naszym kraju mróz rzędu -20 stopni pojawia się niemal co roku.

Co to oznacza dla zimy w Polsce?

Oczywiście publikacja brytyjskich naukowców posiada wszelkie znamiona i wartość opracowania naukowego. Niestety zapowiedź dużych mrozów została w nierzetelny sposób wykorzystana przed różne portale internetowe.

Scenariusz prognozowany przez naukowców nie jest nieprawdopodobny, gdyż zdarza się każdego roku i jest zupełnie normalny dla naszej strefy klimatycznej. W okresie letnim zmagamy się z falą tropikalnych upałów, zaś w czasie zimy z napływem arktycznych mas powietrza. Jednak z uwagi na ocieplanie się klimatu fale arktycznych mrozów zdarzają się rzadziej i są krótsze.

Modele prognozujące długoterminowo, przynajmniej w najbliższych miesiącach nie przewidują mocnego uderzenia zimy, choć musimy też zachować margines błędu, że takowe może się zdarzyć, ale potrwa bardzo krótko i nie będzie głębokie. Amerykański odpowiednik IMGW – NOAA na podstawie wyliczeń modelu CFS prognozuje zarówno dla listopada jak i grudnia temperatury powyżej normy wieloletniej.

Prognoza modelu CFS listopad 2019
Prognoza modelu CFS listopad 2019. Źródło NOAA
Prognoza modelu CFS grudzień 2019
Prognoza modelu CFS grudzień 2019.. Źródło NOAA

Oczywiście prognoza odnosi się do okresu listopada i grudnia, a nie omawianego przez brytyjskich naukowców. Niestety także dla stycznia i lutego prognozowane jest przekroczenie normy wieloletniej. Dla zainteresowanych podajemy odnośniki do publikacji naukowej oraz do artykułu ze skynews.

https://discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/10080518/1/Saunders_Lea%20and%20Smallwood%20(2019).pdf

https://news.sky.com/story/uk-could-be-hit-by-another-beast-from-the-east-this-winter-say-scientists-11805159?dcmp=snt-sf-twitter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here