Piorun doziemny
Zdjęcie (pixabay.com)

Maksimum Perseidów zapewniło nam wspaniałe widowisko na niebie. Tymczasem w odległej Wenezueli, nad jeziorem Maracaibo, nocny spektakl okraszony tysiącem uderzeń piorunów na godzinę można obserwować przez blisko 260 dni w ciągu roku.

Najwięcej burz na świecie

Na chwilę przeniesiemy się do Aryki, a mianowicie do górskiej miejscowości Kifuka położonej w Kongo, która została nazwana światową stolicą burz. Średnio, w ciągu roku odnotowywano tam około 153 uderzeń piorunów na kilometr kwadratowy, co czyniło to miejsce najbardziej burzowym na świecie. Tak było, do przedstawienia nowych, oficjalnych danych – obecnie prym wiedzie wcześniej wspomniane jezioro Maracaibo, gdzie odnotowuje się około 250 uderzeń. W szczytowym okresie pory deszczowej możemy zobaczyć nawet do 25 błyskawic na sekundę.

Mapa przedstawiająca roczną średnią uderzeń pioruna na kilometr kwadratowy w 2013 roku
Mapa przedstawiająca roczną średnią uderzeń pioruna na kilometr kwadratowy w 2013 roku (Źródło: NASA)

Od kilku dziesięcioleci naukowcy szukają przyczyn takiej intensyfikacji zjawisk burzowych nad jeziorem Maracaibo. W latach 60 poprzedniego wieku sądzono, że złoża uranu przyciągają więcej uderzeń piorunów, natomiast ostatnio sugeruje się, że przewodność powietrza nad jeziorem została w wzmocniona przez dużą ilość ropy naftowej pochodzącą ze złóż metanu poniżej jeziora.

Jezioro Maracaibo w Ameryce Południowej

Jeziora Maracaibo (największe w Ameryce Płd), położone jest w północnej Wenezueli obok, a jakże inaczej, miasta Maracaibo. Od północy łączy się ono z Morzem Karaibskimi, natomiast z pozostałych trzech stron otoczone jest górskimi grzbietami należącymi do Andów. W ciągu dnia wody z jeziora parują, natomiast w nocy, wiatr od morza, kieruje te ciepła i wilgotne masy powietrza, w stronę szczytów. W wyniku tego następuje proces kondensacji, co prowadzi do powstawania wysoko wypiętrzonych (do 12 km), bardzo mocno elektrycznych chmur Cumuluninbus.

Pioruny przecinające nocne niebo
Pioruny przecinające nocne niebo. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Wtedy rozpoczyna się nocny spektakl – zygzakowate pioruny uderzające w ziemię, pędzące między chmurami oraz efektowne wyładowania chmurowe. Oprócz efektów wizualnych burza ta dostarcza nawalne opady deszczu oraz bardzo dużego gradu.

Latarnia Catatumbo, to jedna z nazw tego fenomenu. Błyski nad jeziorem Maracaibo można bowiem obserwować będąc oddalonym nawet 400 km od tego akwenu.

Z ciekawości sprawdziłem koszt biletu lotniczego do Maracaibo – 4000 zł w jedną stronę. Pozostaje tylko uzbierać pieniądze, jechać i podziwiać 😉