Tornada w USA
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Serwis weather.com przygotował listę 10 najbardziej zadziwiających zjawisk pogodowych w 2019 roku. Postanowiliśmy przytoczyć te najbardziej niezwykłe i zdarzające się bardzo rzadko lub po raz pierwszy w historii pomiarów i badań meteorologicznych dotyczących danego zjawiska.

6. Brak suszy

Brak znaczacej suszy w USA 2019
Brak znaczacej suszy w USA 2019. Grafika: droughtmonitor.unl.edu

Każdego roku mniej lub więcej stanów w USA doświadcza ciężkiej lub ekstremalnej suszy, której symptomy obserwowane są już wczesną wiosną. Jednak rok 2019 jest wybitnym wyjątkiem z tej reguły. Od 19 lat w Stanach Zjednoczonych prowadzony jest internetowy monitor, który na bieżąco prezentuje informacje o suszy i jej skali. Po raz pierwszy od początku istnienia monitoringu susza na początku kwietnia dotyczyła zaledwie 2% powierzchni Stanów Zjednoczonych.

Niestety brak suszy to jedna strona medalu. Druga stroną był nadmiar deszczu, gdyż okres od stycznia do listopada bieżącego roku okazał się najbardziej mokrym w historii pomiarów meteorologicznych w USA.

5. Jedno miasto dwa żywioły tego samego dnia

22 maj w Mieście Jefferson City w stanie Missouri zarządzona została ewakuacja północnych regionów miasta, położnych w pobliżu rzeki Missouri. Spodziewano się najwyższej fali wezbraniowej od 1995 roku.

Niestety tego samego dnia, kilka godzin później po ogłoszeniu ewakuacji przez miasto przetoczyło się tornado o sile EF3 (prędkość wiatru w porywach 217-264 km/h). Nikt nie zginął, ale zniszczenia okazały się znaczące.

4. Opady śniegu i nieskoszone pola kukurydzy

Dakota Północna pola kukurydzy. Zdjęcie: earthobservatory.nasa.gov

Początek grudnia przyniósł opady śniegu w Dakocie Północnej. Jednak pokrywa śnieżna obserwowana przez satelity nie wyglądała tak jak zazwyczaj. Zamiast jednolitej pokrywy śnieżnej zaobserwowano liczne beżowe plamy.

Bardzo szybko pojawiło się podejrzenie, że w tych miejscach opady śniegu nie wystąpiły, lecz wątpliwości równie błyskawicznie zostały rozwiązane, a beżowymi plamami okazały się niekombajnowane pola kukurydzy.

3. Niszczycielska siła i statyczność huraganu Dorian

Huragan Dorian bardzo szybko zyskał najwyższą 5 kategorię w skali huraganów. Jednak nie tylko niszczycielskie porywy wiatru i obfite opady deszczu okazały się przykuły uwagę obserwatorów. Między 1 a 3 września oko huraganu Dorian przez aż 52 godziny okazało się nieruchome.

Dotychczasowe obserwacje huraganów nad owadami oceanu Atlantyckiego nie zanotowały podobnego zdarzenia. Tym samym huragan Dorian okazał się „najwolniejszym” huraganem w historii obserwacji.

2. Potężny huragan Lorenzo nigdy nie dotarł nad ląd

Huragan Lorenzo
Huragan Lorenzo. Grafika: nhc.noaa.gov

Niecały miesiąc później ponownie zdarzyło się coś wyjątkowego. Nad wodami Atlantyku doszło do ukształtowania się kolejnego huraganu 5 kategorii, który otrzymał nazwę Lorenzo. Nigdy dotychczas w historii obserwacji prowadzonych od 1920 roku żaden huragan nie osiągnął 5 kategorii będąc umiejscowionym tak bardzo na wschód od regularnej wędrówki huraganów.

Typową wędrówką huraganów w tej części świata jest podążanie zgodnie z wiatrami stałymi past wiejącymi w strefie międzyzwrotnikowej. Huragany przemieszczają się nad Karainy lub Zatokę Meksykańską, a następnie zmieniają kierunek na północny.

Pomimo, że oko huraganu znajdowało się aż 2000 kilometrów na wschód od wschodniego wybrzeża USA, fale generowane przez huragan spowodowały śmierć 8 osób.

1. Uderzenie pioruna w pobliżu Bieguna Północnego

Wyładowanie atmosferyczne koło bieguna północnego
Wyładowanie atmosferyczne koło bieguna północnego. Grafika: facebook.com/pg/Vaisala/

Na początku sierpnia National Service Service w Fairbanks opublikował zdjęcie w mediach społecznościowych pokazujące uderzenia pioruna wykryte w odległości 480 kilometrów od Bieguna Północnego. Uderzenie pioruna zostało wykryte przez detektory związane z siecią Vaisala.

Okazało się, że w minionym sezonie letnim wystąpiła inna burza, która generowała wyładowania doziemne w jeszcze bliższej odległości od Bieguna Północnego. Wyładowania zaobserwowano wówczas około 175 km od bieguna, a wspomniana burza wystąpiła 28 czerwca.

Po analizie zebranych informacji okazało się, że było to najbliższej zaobserwowane wyładowanie doziemne od początku obserwacji, tj. od 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here