Tornada w USA
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Serwis weather.com przygotował listę 10 najbardziej zadziwiających zjawisk pogodowych w 2019 roku. Postanowiliśmy przytoczyć te najbardziej niezwykłe i zdarzające się bardzo rzadko lub po raz pierwszy w historii pomiarów i badań meteorologicznych dotyczących danego zjawiska.

6. Brak suszy

Brak znaczacej suszy w USA 2019
Brak znaczacej suszy w USA 2019. Grafika: droughtmonitor.unl.edu

Każdego roku mniej lub więcej stanów w USA doświadcza ciężkiej lub ekstremalnej suszy, której symptomy obserwowane są już wczesną wiosną. Jednak rok 2019 jest wybitnym wyjątkiem z tej reguły. Od 19 lat w Stanach Zjednoczonych prowadzony jest internetowy monitor, który na bieżąco prezentuje informacje o suszy i jej skali. Po raz pierwszy od początku istnienia monitoringu susza na początku kwietnia dotyczyła zaledwie 2% powierzchni Stanów Zjednoczonych.

Niestety brak suszy to jedna strona medalu. Druga stroną był nadmiar deszczu, gdyż okres od stycznia do listopada bieżącego roku okazał się najbardziej mokrym w historii pomiarów meteorologicznych w USA.

5. Jedno miasto dwa żywioły tego samego dnia

22 maj w Mieście Jefferson City w stanie Missouri zarządzona została ewakuacja północnych regionów miasta, położnych w pobliżu rzeki Missouri. Spodziewano się najwyższej fali wezbraniowej od 1995 roku.

Niestety tego samego dnia, kilka godzin później po ogłoszeniu ewakuacji przez miasto przetoczyło się tornado o sile EF3 (prędkość wiatru w porywach 217-264 km/h). Nikt nie zginął, ale zniszczenia okazały się znaczące.

4. Opady śniegu i nieskoszone pola kukurydzy

Dakota Północna pola kukurydzy. Zdjęcie: earthobservatory.nasa.gov

Początek grudnia przyniósł opady śniegu w Dakocie Północnej. Jednak pokrywa śnieżna obserwowana przez satelity nie wyglądała tak jak zazwyczaj. Zamiast jednolitej pokrywy śnieżnej zaobserwowano liczne beżowe plamy.

Bardzo szybko pojawiło się podejrzenie, że w tych miejscach opady śniegu nie wystąpiły, lecz wątpliwości równie błyskawicznie zostały rozwiązane, a beżowymi plamami okazały się niekombajnowane pola kukurydzy.

3. Niszczycielska siła i statyczność huraganu Dorian

Huragan Dorian bardzo szybko zyskał najwyższą 5 kategorię w skali huraganów. Jednak nie tylko niszczycielskie porywy wiatru i obfite opady deszczu okazały się przykuły uwagę obserwatorów. Między 1 a 3 września oko huraganu Dorian przez aż 52 godziny okazało się nieruchome.

Dotychczasowe obserwacje huraganów nad owadami oceanu Atlantyckiego nie zanotowały podobnego zdarzenia. Tym samym huragan Dorian okazał się „najwolniejszym” huraganem w historii obserwacji.

2. Potężny huragan Lorenzo nigdy nie dotarł nad ląd

Huragan Lorenzo
Huragan Lorenzo. Grafika: nhc.noaa.gov

Niecały miesiąc później ponownie zdarzyło się coś wyjątkowego. Nad wodami Atlantyku doszło do ukształtowania się kolejnego huraganu 5 kategorii, który otrzymał nazwę Lorenzo. Nigdy dotychczas w historii obserwacji prowadzonych od 1920 roku żaden huragan nie osiągnął 5 kategorii będąc umiejscowionym tak bardzo na wschód od regularnej wędrówki huraganów.

Typową wędrówką huraganów w tej części świata jest podążanie zgodnie z wiatrami stałymi past wiejącymi w strefie międzyzwrotnikowej. Huragany przemieszczają się nad Karainy lub Zatokę Meksykańską, a następnie zmieniają kierunek na północny.

Pomimo, że oko huraganu znajdowało się aż 2000 kilometrów na wschód od wschodniego wybrzeża USA, fale generowane przez huragan spowodowały śmierć 8 osób.

1. Uderzenie pioruna w pobliżu Bieguna Północnego

Wyładowanie atmosferyczne koło bieguna północnego
Wyładowanie atmosferyczne koło bieguna północnego. Grafika: facebook.com/pg/Vaisala/

Na początku sierpnia National Service Service w Fairbanks opublikował zdjęcie w mediach społecznościowych pokazujące uderzenia pioruna wykryte w odległości 480 kilometrów od Bieguna Północnego. Uderzenie pioruna zostało wykryte przez detektory związane z siecią Vaisala.

Okazało się, że w minionym sezonie letnim wystąpiła inna burza, która generowała wyładowania doziemne w jeszcze bliższej odległości od Bieguna Północnego. Wyładowania zaobserwowano wówczas około 175 km od bieguna, a wspomniana burza wystąpiła 28 czerwca.

Po analizie zebranych informacji okazało się, że było to najbliższej zaobserwowane wyładowanie doziemne od początku obserwacji, tj. od 2012 roku.

Co sądzisz o artykule?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here