Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Obecny tydzień zakończył okres słonecznej i bezwietrznej aury. Jest pochmurno, pada deszcz, a do tego jest bardzo wietrznie. W najbliższych dniach, a nawet godzinach aura będzie bardzo kapryśna, a za sprawą silnego wiatru również niebezpieczna.

W dniu dzisiejszym na pogodę w Polsce wpływa głęboki niż znad Skandynawii i związane z nim fronty atmosferyczne, które przynoszą opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

Początkowo do Polski wkroczy ciepły front atmosferyczny, a następnie chłodny, na czele którego może dojść do rozwoju formacji liniowej, przynoszącej nawalne opady deszczu, gradu i bardzo silne porywy wiatru do 70-80 km/h.

Strefa opadów nad Polską
Strefa opadów nad Polską. Grafika: misi.ayz.pl/pogodynka

Wspomniana formacja wykształciła się w nad województwami lubuskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim. Prognozy wskazują, że formacja przemieszczać się będzie w kierunku południowo wschodnim.

Najgroźniej będzie w piątek

Ostrzegamy przez bardzo skrają aurą, która będzie mieć miejsce w piątek. Nad krańcami północnej Polski przemieści się głęboki niż, w centrum którego ciśnienie spadnie do 979 hPa. Przyniesie on gwałtowne załamanie pogody, spodziewamy się bardzo silnych porywów wiatru, które wystąpiły by w nocy z czwartku na piątek oraz sam piątek.

Niebezpieczne warunki atmosferyczne w Polsce wspomagane będą dodatkowo przez prąd strumieniowy.

Prognoza modelu UM:

Prognoza silnego wiatru nad Polską wg. modelu UM
Prognoza silnego wiatru nad Polską wg. modelu UM. Grafika meteo.pl
Prognoza opadów nad Polską wg. modelu UM
Prognoza opadów nad Polską wg. modelu UM. Grafika meteo.pl

Model UM przewiduje, że porywy wiatru mogą wynieść do 80-90 km/h, strefa silnego wiatru ominęłaby część północną kraju. Dodatkowo czekają nas opady każdego rodzaju. Początkowo będzie to deszcz, który zacznie przechodzić w opady samego śniegu. W czasie przechodzenia frontu istnieje duże ryzyko powstania formacji liniowej, która może wygenerować pojedyncze podmuchy dochodzące do 110-120 km/h.

Z racji bardzo dynamicznych warunków pogodowych możliwe są jeszcze znaczące zmiany trasie niżu oraz jego głębokości, co może bezpośrednio przełożyć się na gwałtowność zjawisk. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.