Obecny tydzień zakończył okres słonecznej i bezwietrznej aury. Jest pochmurno, pada deszcz, a do tego jest bardzo wietrznie. W najbliższych dniach, a nawet godzinach aura będzie bardzo kapryśna, a za sprawą silnego wiatru również niebezpieczna.

W dniu dzisiejszym na pogodę w Polsce wpływa głęboki niż znad Skandynawii i związane z nim fronty atmosferyczne, które przynoszą opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

Początkowo do Polski wkroczy ciepły front atmosferyczny, a następnie chłodny, na czele którego może dojść do rozwoju formacji liniowej, przynoszącej nawalne opady deszczu, gradu i bardzo silne porywy wiatru do 70-80 km/h.

Grafika: misi.ayz.pl/pogodynka

Wspomniana formacja wykształciła się w nad województwami lubuskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim. Prognozy wskazują, że formacja przemieszczać się będzie w kierunku południowo wschodnim.

Najgroźniej będzie w piątek

Ostrzegamy przez bardzo skrają aurą, która będzie mieć miejsce w piątek. Nad krańcami północnej Polski przemieści się głęboki niż, w centrum którego ciśnienie spadnie do 979 hPa. Przyniesie on gwałtowne załamanie pogody, spodziewamy się bardzo silnych porywów wiatru, które wystąpiły by w nocy z czwartku na piątek oraz sam piątek.

Niebezpieczne warunki atmosferyczne w Polsce wspomagane będą dodatkowo przez prąd strumieniowy.

Prognoza modelu UM:

Model UM przewiduje, że porywy wiatru mogą wynieść do 80-90 km/h, strefa silnego wiatru ominęłaby część północną kraju. Dodatkowo czekają nas opady każdego rodzaju. Początkowo będzie to deszcz, który zacznie przechodzić w opady samego śniegu. W czasie przechodzenia frontu istnieje duże ryzyko powstania formacji liniowej, która może wygenerować pojedyncze podmuchy dochodzące do 110-120 km/h.

Z racji bardzo dynamicznych warunków pogodowych możliwe są jeszcze znaczące zmiany trasie niżu oraz jego głębokości, co może bezpośrednio przełożyć się na gwałtowność zjawisk. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.