Niebezpieczna burza z ulewnym deszczem

Przed nami godziny z bardzo niebezpieczną pogodą. Bliskie sąsiedztwo niżu, pofalowany front atmosferyczny oraz zbieżność wiatrów to bardzo niebezpieczna kombinacja, która przyniesie nam gwałtowne zjawiska burzowe w Polsce.

Sytuacja synoptyczna nad Europą

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika IMGW

Obecnie nad Polską zaznacza się płytka zatoka niżowa z frontami atmosferycznymi. Do południowo wschodniej i wschodniej części kraju dociera upalne powietrze zwrotnikowe. Z kolei od zachodu kraju wdzierać się będzie powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Na styku dwóch mas powietrza dojdzie do intensywnego rozwoju burz.

Burze nad Polską, gdzie burze będą najgroźniejsze?

Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się na po południu, częściowo w centrum oraz na wschodzie kraju. Głównym zagrożeniem ze strony burz będzie bardzo silny wiatr, opady gradu i ulewne opady deszczu – szczególny nacisk kładziemy na silny wiatr, gdyż podmuchy mogą okazać się niszczycielskie.

Prognoza burz nad Polską

Najsilniejszych zjawisk spodziewamy się w pasie od opolskiego i małopolskiego po mazowieckie, podlaskie i lubelskie. Głównym zagrożeniem ze strony burz będzie możliwość wystąpienia bardzo silnego wiatru prostoliniowego (downburst), przekraczającego punktowo prędkość 100 km/h. Możliwe podmuchy nawet do 120-130 km/h. Istnieje także szansa wystąpienia trąby powietrznej, którą szacujemy na około 15-20%. Ponadto mogą wystąpić opady większego gradu do 3-4 cm oraz ulewne opady deszczu do 20-30 mm.

Burze, które wkroczą do Polski utworzą się nad Czechami, Austrią oraz częściowo Słowacją.

Gdzie jest burza nad Polską
Gdzie jest burza nad Polską? Stan z godziny 18:00 12.08.2019. Grafika burze.dzis.net

Istnieje także inny scenariusz groźnych zjawisk, czyli wystąpienie ulew z wbudowanymi układami burzowymi, ale bez silnego wiatru. Głównym czynnikiem hamującym rozwój burz jest utrzymujące się zachmurzenie nad Polską. Szanse na taki scenariusz szacujemy na około 30-40%.

Mimo wszystko pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i o stosowaniu się do ostrzeżeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here