Przymrozek wiosną bywa bardzo niebezpieczny
Zdjęcie (pixabay.com)

Od kilku dni nad Polską panują chłodne masy powietrza, które przynoszą niskie jak na ten okres temperatury. To jednak nie koniec chłodów. Najbliższe noce będą zimne, mogą wrócić przymrozki.

Sytuacja baryczna

Polska zaczyna dostawać się pod panowanie niżu z północy kontynentu, który ściąga zimne powietrze prosto znad Arktyki nie tylko nad Polskę, ale również nad inne państwa Europy.

Aktualna sytuacja baryczna nad Europą
Aktualna sytuacja baryczna nad Europą | źródło: metoffice.gov.uk

Maj rozpoczął się chłodno

Tegoroczna majówka nas nie rozpieszcza. O ile w czwartek i środę było sporo miejsc z dużą ilością słońca, o tyle piątek przyniósł nam nieco gorszą aurę. Na południu, wschodzie oraz na północy spadł deszcz. Za dnia na termometrach jest mniej niż 15 stopni i taka aura utrzyma się przed conajmniej kilka najbliższych dni.

Wyjątkowo chłodno zapowiada się jutrzejszy dzień. Maksymalne temperatury sięgną ledwo 12-13 stopni, na zachodzie spadną poniżej 10 stopni i tam popada. W trakcie opadów termometry mogą pokazywać nawet 5-6 kresek powyżej zera.

Noce będą zimne. Pojawią się przymrozki

Warto się przygotować na to, że najbliższe noce będą zimne. Temperatury już dzisiejszej nocy w całym kraju obniżą się do 5 stopni, a w wielu miejscach będzie jeszcze chłodniej. Przy gruncie może pojawić się lokalnie przymrozek.

Jeszcze chłodniej zapowiada się noc z niedzieli na poniedziałek. Wtedy na zachodzie temperatury obniżą się do 2-3 stopni, lecz niewykluczone, że miejscami pojawi się przymrozek na wysokości 2 metrów. W takim wypadku przy gruncie może być nawet -4/-5 stopni.

Podobnie zimna noc będzie z poniedziałku na wtorek. Wtedy w całym kraju będzie w okolicach 1-3 stopni, choć są to oczywiście jedynie prognozowane wartości. Raczej na pewno w wielu miejscach będzie zimniej.

Prognozowane temperatury nocą z poniedziałku na wtorek wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury nocą z poniedziałku na wtorek wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

Przymrozki złą informacją dla rolników

Jeszcze kilka dni temu było bardzo ciepło, co przyspieszyło wegetację roślin. Teraz, przymrozki mogą się okazać dla niektórych roślin zabójcze. Informacja o ujemnych temperaturach jest bardzo zła dla rolników. Muszą oni dobrze zabezpieczyć rośliny, by straty były jak najmniejsze.

Większego ocieplenia nie widać

Niestety, aura która nam towarzyszy teraz, pozostanie z nami na dłużej. To znaczy, że nie ma co liczyć na większe ocieplenie w najbliższym czasie. Co więcej, w prognozach widać dużo więcej opadów, a więc możliwe, że susza w końcu zostanie złagodzona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here