Przymrozki na wiosnę, zimni ogrodnicy
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Tegoroczna wiosna jest prawdziwą zmorą dla sadowników. W zasadzie od drugiej dekady kwietnia do Polski bardzo często docierały arktyczne masy powietrza. Miniony weekend przyniósł miłą odmianę, którą odczuli mieszkańcy południa i wschodu Kraju. Niestety już w dniu dzisiejszym odczuliśmy wyraźnie powiew zimnego, arktycznego powietrza. Najbliższe noce znów przyniosą ujemne temperatury.

Niekorzystny układ baryczny nad Europą utrzymuje się z przerwami od dłuższego czasu. Powoduje to, że do Polski bardzo często napływa zimne i arktyczne powietrze, skutkuje to, że w ciągu dnia dominuje aura wietrzna i chłodna, nocami zaś temperatura spada do kilku stopni poniżej zera.

Bardzo cierpi na tym wegetacja, która już teraz z powodu dość niskich temperatur jest opóźniona. Silne przymrozki przyczyniły się do dużych spustoszeń w polskich sadach. Dopiero pod koniec maja poznamy oficjalne szacunki strat spowodowanych przez przymrozki, jednak już teraz w zależności od drzewka owocowego straty sięgają do 30 do 70%. Przymrozki wystąpiły nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy zachodniej. Na pewno więcej zapłacimy za czereśnie, wiśnie czy jabłka.

Uwaga na silne przymrozki

Jakby tego była mało, najbliższe noce także będą zimne. Dzisiejsza noc przyniesie przymrozki w całym kraju, na zachodzie przy gruncie temperatura może spaść do -3/-4°C. W centrum i na wschodzie do około -2/-3°C. Lokalnie spadki temperatur mogą być większe.

Najgorzej zapowiada się noc z wtorku na środę. Wówczas przymrozki powinny ograniczyć się tylko do wschodniej części kraju, jednak mogą być bardzo silne. Na wysokości 2 metrów spodziewamy się spadków temperatur do -2°C, a przy gruncie do -5/-6°C.

W nocy ze środy na czwartek przymrozki wystąpią raczej na północy i tylko przy gruncie. Nie powinny być większe niż -2/-3°C.

Ostatnie przymrozki w piątek

Ostatnią nocą z przymrozkami będzie ta z czwartku na piątek. Ponownie przymrozki wystąpią na północy i północnym wschodzie. Spadki temperatur powinny przy gruncie wynieść od -3°C.

Noc z piątku na sobotę nie powinna już przynieść ujemnych temperatur przy gruncie. Choć na krańcach północno wschodnich przymrozki jeśli wystąpią to nie powinny być większe niż -1°C.