Księżyc okazuje się młodszy
Zdjęcie pixabay.com

Już najbliższej nocy będziemy mogli obserwować półcieniowe zaćmienie Księżyca. Ostatni raz taka okazja przydarzyła się 16 września ubiegłego roku.

Księżyc blisko cienia Ziemi

Nasz satelita już tej nocy mocno zbliży się do cienia Ziemi, dzięki czemu widoczne będzie na prawdę ciekawe zjawisko. Górna część Księżyca będzie wyraźnie ciemniejsza.

Kiedy nastąpi zaćmienie?

Zaćmienie będzie trwało kilka godzin, rozpocznie się o godzinie 23:34 dzisiaj, zaś jego apogeum przewidziane jest na 1:44. Całe widowisko zakończy się o 3:53.

W momencie apogeum 99% Księżyca znajdzie się w półcieniu Ziemi.

Czego użyć do obserwacji?

Zaćmienie powinno być widoczne gołym okiem, lecz aby widzieć je jeszcze lepiej, należy użyć lornetki bądź zrobić zdjęcie z przybliżeniem. Oczywiście w przypadku zdjęcia należy pamiętać o odpowiednich ustawieniach, aby obraz nie był zbyt mocno prześwietlony.

Gdzie warunki do obserwacji będą najlepsze?

Tej nocy w wielu miejscach w kraju niebo powinno być wolne od chmur, albo lekko zachmurzone. Najgorsze warunki na obserwacje będą panować na południowym zachodzie i zachodzie, gdzie niebo będzie najbardziej zachmurzone. Niemal bezchmurnie będzie w pasie od Podkarpacia przez Ziemię Świętokrzyską, Mazowsze, Kujawy, po Pomorze. Nieco większe zachmurzenie może występować na wschodzie i północnym wschodzie.