Katastrofalną w skutkach powódź wywołał huragan Harvey, który uderzył na Teksas 26 sierpnia, będąc huraganem 4 kategorii (ze średnią wiatru do 215 km/h). Jest to pierwszy od 12 lat huragan, który dotarł nad wybrzeże Stanów Zjednoczony, i jak się okazuje pierwszy, który wywołał tak ogromną powódź w historii całego kraju.

Huragan Harvey przyniósł potężne ulewy

Huragan Harvey będąc jeszcze huraganem 4 kategorii uderzył o godzinie 3 nad ranem (czasu UTC) w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Od samego początku niosąc ze sobą niewyobrażalne masy wody. Stacje meteorologiczne położone na południowy wschód od Huston zanotowały aż 610 litrów wody na metr kwadratowy ziemi w ciągu 24 godzin! Tak ogromne sumy opadów zdarzają się tylko w czasie monsunów i huraganów i należą naprawdę do rzadkości.

Aby lepiej zrozumieć skalę powodzi w Teksasie należy przypomnieć, że ROCZNE sumy opadów dla Warszawy wynoszą około 560-580 mm. W południowych częściach stanu Teksas w ciągu zaledwie doby spadło tyle deszczy ile w Warszawie przez cały rok!

 

Obecnie układ przestał być huraganem i obecnie jest „tylko” tropikalną burzą, mimo to wciąż jest niezwykle groźny. Nadal nad obszarem występują ulewy, a poziom wody nadal pnie się w górę. Jak dotąd w wyniku powodzi śmierć poniosło kilka osób, dziesiątki tysięcy zostało ewakuowanych, a tysiące uratowanych przez ratowników i wolontariuszy.

Dalsza wędrówka tropikalnej burzy Harvey
Dalsza wędrówka tropikalnej burzy Harvey. Grafika za: watchers.news

Meteorolodzy spodziewają się bardziej zdecydowanej wędrówki „huraganu” na północ Stanów Zjednoczonych. Prognozy nie są obiecujące, gdyż wciąż będzie padać. Lokalnie sumy opadów pomiędzy Teksasem a Luizjaną mogą wynieść od 350 do 630 mm. Natomiast na południu stanu Teksas nawet do 1200-1300 litrów wody na metr kwadratowy ziemi!