Oko huraganu
Oko huraganu (pixabay.com)

Najsilniejszy w tym roku tajfun Haiyan pustoszy Filipiny. Jeszcze wczoraj zanotowano najsilniejszy powiew wiatru, który wyniósł 315 km/h!, zaś ciśnienie spadło do 902 hpa.  

Na szczęście huragan nieco „osłabł”, znaczy to że nie wieje już ponad 300 km/h zaś podmuchy dochodzą do 260km/h – nadal jest to huragan najwyższej kategorii. O tajfunie informowaliśmy już parę dni temu zapowiadając, że będzie to najpotężniejszy żywioł tego roku – niestety nie myliliśmy się.

Haiyan 4 najpotężniejszy huragan w historii

Dodatkowo okazało się, że Haiyan zapisze się na trwałe na kartach historii, będąc 4 najpotężniejszym huraganem od początku pomiarów tego zjawiska. Dotychczas silniejsze okazały się super tajfun Tip z 1979 roku, huragan Camille z 1969 i Allen z 1980 roku. Pierwsze prognozy wskazywały, że na Filipiny uderzy tajfun 4 kategorii, stało się jednak inaczej. Obecnie żywioł opuszcza już archipelag i kieruje się w kierunku półwyspu Indochińskiego. Na razie wiadomo o śmierci 4 osób. Władze spodziewają się, że w wyniku szybkiej wędrówki huraganu nie będzie, aż tylu ofiar śmiertelnych, gdyż większość z nich traci życie w wyniku powodzi.

Rok temu w grudniu super tajfun Bopha zabił niemal 1000 osób, przeważnie w wyniku wywołanych powodzi oraz lawin błotnych. Okazał się też najbardziej niszczycielskim ze wszystkich tajfunów, które dotychczas nawiedziły archipelag. Najprawdopodobniej jutro lub pojutrze będziemy dokładniej znać skalę zniszczeń po obecnym super tajfunie.