Wenecja | zdjęcie poglądowe pixabay.com
Wenecja | zdjęcie poglądowe pixabay.com

Jedno z najbardziej znanych włoskich miast walczy z niezwykle wysokim przypływem. Pod wodą znalazło się blisko 85% powierzchni Wenecji.

Największy od 50 lat przypływ w Wenecji

12 listopada poziom przypływu w Wenecji osiągnął 187 cm, co jest najwyższą wartością od ponad 50 lat. W 1966 roku rekordowy, w historii obserwacji, przypływ wyniósł 194 cm, więc obecny był tylko o 7 cm niższy. Niestety, tak wysoki poziom wody spowodował zalania 85 procent powierzchni miasta – burmistrz Wenecji będzie wnioskował o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Niestety, powódź zebrała również swoje śmiertelne żniwo – nie żyją co najmniej dwie osoby.

Woda wtargnęła między innym na Plac Świętego Marka oraz zalała Bazylikę Świętego Marka. Taka sytuacja ma miejsce dopiero po raz szósty od 1200 lat, choć ostatni przypadek odnotowano w październiku ubiegłego roku. Zarządca bazyliki, inżynier Campostrini stwierdził, że szkody w tym sławnym budynku sakralnym są bardzo poważne, a stojąca woda może naruszyć kolumny podtrzymujące bazylikę. Uszkodzonych i zalanych zostało wiele innych zabytkowych budynków – między innym sławny teatr La Fenice. Powódź daje się we znaki nie tylko mieszkańcom Wenecji, ale również turystom. W wielu hotelach brakowało prądu, a goście zamieszkujący na parterze zostali przeniesieni na wyższe piętra.

Jakie są przyczyny tak wysokiego stanu wody?

Na początku tego tygodnia nad Morzem Śródziemny utworzył się silny system niżowy niosący ze sobą pokaźną ilość opadów. Jego wejście na ląd zbiegło się z przypływem, powodując powódź w Wenecji. Dodatkowo silny wiatr południowy od Morza Adriatyckiego „wpychał” zdecydowanie większe ilości wody do miasta, niż zazwyczaj, co doprowadziło do zwiększenia poziomu przypływu. Burmistrz Wenecji, jako jedną z przyczyn wskazał również zmiany klimatyczne oraz nieukończenia projektu przeciwpowodziowego Mose.

https://twitter.com/Snowbirdsix1000/status/1194413982003556352

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here