Groźne burze nad Polską

Najbliższa noc przyniesie bardzo groźne zjawiska burzowe w Polsce, które związane będą z niżem przemieszczającym się nad naszym krajem i związanymi z nimi chłodnymi frontami atmosferycznymi. Już teraz groźne burze występują nad Niemcami.

Dynamiczna aura

Najbliższe godziny przyniosą nam bardzo groźną i dynamiczną aurę za sprawą niżu, który przemieszczać się będzie nad południową częścią morza Bałtyckiego oraz polskim wybrzeżem. Na czele chłodnych frontów atmosferycznych powstają burze, które już teraz obserwować można nad Niemcami. Za kilka godzin burze te wkroczą do Polski łącząc się w większe mezoskalowe układy burz, niosąc ze sobą bardzo silne podmuchy wiatru opady gradu i ulewy.

Możliwy downburst

Na obszarze z najgwałtowniejszymi zjawiskami spodziewamy się wystąpienia silnych podmuchów prostoliniowego wiatru (downburst) dochodzących do 120 km/h. Nie wykluczamy również opadów dużego gradu dochodzącego do 3-4 cm, oraz ulew do 30-40 mm. Niestety istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.

Na obszarze czerwony burz spodziewamy się dopiero w drugiej części nocy (około 2-3), na tym obszarze burze będą ze sobą niosły wciąż silne podmuchy wiatru dochodzące do 80-90 km/h oraz ulewy do 30 mm na metr kwadratowy ziemi.

Najpóźniej burze dotrą nad wschód oraz południe kraju. Tu burz spodziewamy się nad ranem oraz do godzin przedpołudniowych. Również mogą wygenerować silne podmuchy wiatru do 80 km/h oraz ulewy, lokalnie do 20-30 mm.