Ciepły i słoneczny kwiecień
Zdjęcie (pixabay.com)

W końcu! Od początku października zeszłego roku przyszło nam czekać do momentu, gdy temperatury za oknami ponownie przekroczą wartość 20 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach nie powieje tylko wiosną, ale i przedsmakiem lata!

Kwiecień plecień

Pogoda jest przewrotna, szczególnie na przełomie pór roku, gdy w zasadzie z dnia na dzień może się zrobić bardzo ciepło lub zimno. Doświadczyliśmy tego w zeszłym roku we wrześniu, gdy 1 września padły wieloletnie rekordy ciepła, a temperatura poza Wybrzeżem wyraźnie przekraczała 30°C. W Tarnowie temperatura poszybowała ponad 37°C, tym samym ustanawiając nowy rekord dla września. W kolejnych dniach wyraźnie się ochłodziło, a 6 września temperatura spadła do poziomu 14-18°C. Oznacza to, że w ciągu kilku dni temperatura spadła o ponad 20°C!

Podobnie dzieje się obecnie. W dniu wczorajszym w czasie największego natężenia opadów temperatura na wschodzie w ciągu dnia, potrafiła spaść do poziomu 3-4°C. Już dzisiaj zanotujemy w tej części kraju 11-12°C, a w poniedziałek może być nawet ponad 20°C.

Ostatnio z temperaturą przekraczającą 20°C mieliśmy do czynienia 6 października 2015 roku. We Wrocławiu czy Opolu temperatura doszła kolejno do 21°C i 22°C, aby w kolejnych dniach spaść do poziomu kilku kresek powyżej zera.

Kiedy znów zrobi się tak ciepło?

Już jutro na zachodzie kraju temperatura może dojść do 17-18°C, a w poniedziałek, we wtorek, w środę oraz w czwartek przekroczy 20°C i to sporej części Polski! Co ciekawe na termometrach możemy ujrzeć nawet 23-24°C. Dlatego śmiało możemy powiedzieć o powiewie lata.

W najbliższych dniach czeka nas zatem prawdziwa eksplozja wiosny, gdyż ostatnie opady deszczu oraz wysokie temperatury przyczynią się do pobudzenia wegetacji. Dosłownie na naszych oczach trawa się zazieleni, a w najbliższych tygodniach drzewa zaczną wypuszczać pierwsze liście. Oczywiście, niektóre krzewy i drzewa już to zrobiły, ale teraz wiosna wręcz eksploduje.

Ocieplenie na pewno cieszy, ponieważ kto nie chciałby wiosny? Jest jednak w tym wszystkim jeden minus. Ochłodzi się właśnie w przyszły weekend. Więcej szczegółów podamy już jutro w prognozie tygodniowej. Zapraszamy!