Uwaga na groźną gołoledź w Polsce
Uwaga na groźną gołoledź w Polsce (pixabay.com)

Jeszcze tylko godziny dzielą nas od kolejnej zmiany w pogodzie. W niedzielę spodziewamy się obfitych opadów deszczu, a już w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek temperatura zacznie szybko spadać. Chwyci mróz, a to oznacza bardzo trudne warunki na drogach.

W niedzielę nad Polską zaznaczą się fronty atmosferyczne z umiarkowanymi, a miejscami mocniejszymi opadami deszczu. Najwięcej deszczowych chmur zbierze się nad centralnymi regionami naszego kraju, i tu spodziewamy się, że spadnie aż 15-20 mm deszczu. Opadom towarzyszyć będzie silniejszy wiatr i temperatury dochodzące do 7-8°C.

Niestety zmiany w pogodzie nadejdą bardzo szybko, gdyż już w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek do Polski zacznie docierać arktyczne powietrze. Opady deszczu bardzo szybko przejdą w opady śniegu, początkowo na północnym wschodzie, a w drugiej części dnia w centrum i na południu. Najwięcej śniegu spadnie na krańcach południowych, do 3-5 cm. W pozostałych regionach pokrywa śnieżna będzie raczej symboliczna.

W związku z nagłym ochłodzeniem czekają nas bardzo trudne warunki na drogach, szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Na zachodzie w ciągu dnia spodziewamy się dodatnich temperatur, a mróz chwyci dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek. Apelujemy do kierowców o rozwagę i wzmożoną ostrożność.