Przed nami niebezpieczny czwartek. W całym kraju wystąpią ulewne opady deszczu, a na wschodzie, południu i południowym wschodzie również burze, które lokalnie mogą być bardzo groźne! Do tego należy dodać silny wiatr, który wystąpią na zachodzie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Burze wystąpią na wschodzie kraju. Miejscami będą gwałtowne

W dniu jutrzejszym burz należy spodziewać się w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach. Najgroźniejszych burz spodziewamy się na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. W tych regionach burzom towarzyszyć będzie silny wiatr w porywach do 100 km/h, ulewne opady deszczu oraz gradu do nawet 3-4 cm. Lokalnie nie wykluczamy zejścia trąby powietrznej. Szanse na takowe zjawisko szacujemy na 30%. Szans na silne burze nie wykluczamy również na północnym wschodzie. Najniebezpieczniejsze zjawiska powinny występować w godzinach około popołudniowych (10:00 – 13:00). Radzimy więc zabezpieczyć wszystkie lekkie przedmioty, które będą na powietrzu oraz nie parkować pojazdów pod drzewami, bowiem silny wiatr może łamać gałęzie, a nawet konary. Również grad może wyrządzić duże szkody, więc jeśli nie będzie takiej potrzeby, najlepiej na czas burz nie wychodzić z domu.

Prognoza burz:

mapka-zjawisk-pogodowych-nowa - Kopia-compressed

Burze to nie wszystko. Przez Polskę przetoczą się potężne ulewy!

O ile na wschodzie wystąpią burze, o tyle na pozostałym obszarze również nie będzie spokojnie, bowiem spodziewamy się ulew, które będą potężne. Na zachodzie może spaść nawet 60-70 mm wody. Na północy deszczu będzie nieco mniej, bowiem ok. 30-50 mm. Najmniej opadu wystąpi na wschodzie, południowym wschodzie oraz częściowo w centrum, choć i tam sumy będą spore, do 20-30 mm. Szacujemy, że tyle deszczu spadnie w przeciągu kilkunastu godzin. Przy tak dużych sumach opadowych, niemal pewne są podtopienia. Padać zacznie już w nocy, a opady opuszczą nasz kraj dopiero nocą z czwartku na piątek.

sumyopadowe - Kopia - Kopia

Również silniej powieje wiatr

Ze względu na dużą różnicę ciśnienia, wywołaną stykiem Wyżu i Niżu nad naszym krajem, na zachodzie spodziewamy się silnego wiatru, który w porywach będzie osiągał nawet 80-90 km/h.

 

Przed nami niebezpieczny dzień w całym kraju. Na zachodzie powieje silnie wiatr, a na wschodzie pojawią się groźne burze. Do tego wszystkiego należy dodać ulewny deszcz, który przyniesie pokaźne sumy opadowe. W wielu miejscach możliwe są podtopienia.