Zima, śnieg i słońce

Miniona noc okazała się bardzo zimna, na północnym wschodzie temperatura spadła w pobliże -20 stopni Celsjusza. Najbliższa noc przyniesie nam jeszcze niższe temperatury. Zima zagościła także do innych krajów europejskich.

Jest mroźno i będzie mroźniej

Miniona noc przyniosła nam bardzo niskie temperatury. Na wschodzie kraj temperatura spadła do -19°C w Suwałkach, -18°C w Białymstoku i do -17°C w Lublinie. Na zachodzie kraju temperatura była o 10 stopni wyższa.

Mroźne powietrze sprowadza nam wyż znad Niemiec, w centrum którego ciśnienie wzrosło do 1040 hPa. W najbliższym czasie wyż przemieści się nieco na południe, lecz nie wiele to zmieni w cyrkulacji powietrza. Najbliższe dni szykują się z naprawdę solidnym mrozem.

Odczujemy to wciągu dnia, gdyż na wschodzie aż do środy przyszłego tygodnia każdego dnia spodziewamy się temperatur poniżej -10 stopni. Nocami zaś spadki temperatury mogą dochodzić i przekraczać -20 stopni Celsjusza. Najmroźniej zapowiada się dzisiejsza noc oraz z soboty na niedzielę, na północnym wschodzie spodziewamy się, że temperatura spadnie do -25 stopni, a na wschodzie oraz południu do -23 stopni. Tymczasem na zachodzie temperatura wyniesie około -10 stopni.

Zimno także w innych krajach Europy

Mroźne masy powietrza spłynęły także do innych krajów Europy, docierając nawet do północnej Afryki. W Rzymie czy Atenach w najcieplejszym momencie dnia notujemy raptem parę stopni powyżej zera. Zimno zrobiło się również w krajach Beneluksu oraz Francji.

Prognoza pogody
Prognoza pogody. Grafika windy.com

Bardzo mocno we znaki zima dała się mieszkańcom północnej części Bułgarii gdzie spadło ponad 80 cm śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr, który usypywał gigantyczne zaspy, pojawiły się przerwy w dostawie prądu, niektóre miejscowości są odcięte od świata.

Zimowe akcenty wystąpiły także we Włoszech i Grecji. Ocieplenia spodziewamy się dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia.