Wietrzny dzień z silnym wiatrem
Wietrzny dzień (pixabay.com)

Przed nami godziny z bardzo niebezpieczną i dynamiczną pogodą. Już jutro nad Polską wędrować będzie niż w centrum którego ciśnienie spadnie do 986 hPa. Duża różnica ciśnień, a także nietypowa trasa niżu spowodują powstanie intensywnych opadów mieszanych oraz bardzo silnych wichur.

Obecna sytuacja synoptyczna

Do zachodnich dzielnic kraju zaczynają docierać chmury i występować opady związane z ciepłym frontem atmosferycznym. W tym momencie jest to śnieg, lecz z biegiem godzin opady zaczną przechodzić w opady deszczu, a temperatura zacznie wzrastać.

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika metoffice.gov.uk

W ciągu nadchodzącej nocy nie spodziewamy się gwałtownych zjawisk, nie powinno też mocno wiać. Opady śniegu występować będą na wschodzie oraz południu, w pozostałych regionach wystąpi deszcz. Na północnym wschodzie opady mogą zamarzać. Sytuacja na drogach będzie bardzo trudna, przypominamy o zachowaniu ostrożności i zdjęciu nogi z gazu.

Bardzo groźny czwartek oraz noc z czwartku na piątek

Czwartkowy poranek będzie jeszcze spokojny, lecz będzie to przysłowiowa cisza przed burzą. Opady deszczu występować będą na zachodzie, z kolei na południu padać powinien raczej śnieg, okresami przechodzący w opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Opady samego śniegu wystąpią wyłącznie na południowym wschodzie.

Zacznie zmagać się wiatr, początkowo na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Pierwsze silniejsze podmuchy mieszkańcy zachodniej części kraju powinni zauważyć późno po południu oraz wieczorem. Jednak najgroźniej zapowiada się noc, gdy nad Polską przemieszczać się będzie ośrodek niżowy.

Groźne zjawiska sprowadzi nam niż, którego centrum będzie przemieszczać się nad Polską.

Jakich spodziewamy się opadów?

Jutrzejszy dzień przyniesie przede wszystkim opady deszczu, które od rana występować będą na zachodzie. Strefa opadów po południu swym zasięgiem obejmie całą zachodnią i południową Polskę – gdzie z kolei padać będzie deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg, dopiero we wczesnych godzinach nocnych (około godziny 19-20 w czwartek) front dotrze nad wschodnią część kraju. Tu padać będzie deszcz ze śniegiem, a na krańcach wschodnich śnieg, który zacznie przechodzić w opady deszczu.

Na drogach będzie bardzo ślisko, prowadzenie pojazdów utrudniać będzie także bardzo silny wiatr.

Prognoza opadów nad Polską

Dopiero w piątek nad ranem opady ponownie zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na północy ponownie spodziewamy się konwekcji i efektu jeziora.

Jak mocno powieje?

Niestety największego zagrożenia spodziewamy się ze strony wiatru, który najmocniej wiać będzie w nocy z czwartku na piątek. Z racji przemieszczania się nad Polską niżu dojdzie do styku różnych mas powietrza, co spowoduje powstanie warunków, które będą sprzyjać powstaniu niszczącej linii wiatru szkwałowego (ten występuje przede wszystkim w lecie podczas burz, ale może wystąpić także w okresie jesienno-zimowym), której mogą towarzyszyć burze. Jeśli dojdzie do powstania formacji liniowej, wówczas maksymalne porywy wiatru, w czasie przechodzenia formacji mogą dochodzić do 110-120 km/h.

W czasie przechodzenia formacji liniowej spodziewamy się opadów deszczu, przechodzących w opady krupy śnieżnej oraz samego śniegu.

Prognoza wichur nad Polską

Jednak niezależnie od powstania formacji liniowej i tak mocno powieje. Na przeważającym obszarze kraju wiatr w porywach powinien przekraczać 70-80 km/h, lokalnie dochodząc do 90 km/h. Na Bałtyku pojawi się sztorm, a na wybrzeżu powieje ponad 100 km/h.

Najwcześniej silny wiatr zacznie występować na zachodzie kraju (od godziny 19:00-20:00 do 4:00), dopiero w drugiej części nocy zacznie wzmagać się na południu oraz w centrum (od godziny 23:00 do 6:00). Z kolei  na południowym wschodzie najmocniej powieje nad ranem i aż do wczesnych godzin przed południowych (od 4:00 do 12:00) . Ostatecznie aura uspokoi się popołudniu w piątek.

Z racji zapowiadanej silnej wichury przypominamy, aby:

  • nie wychodźmy z domu, jeśli nie musimy
  • unikajmy drzew i sąsiedztwa dużych powierzchni reklamowych
  • nie parkujmy samochodów pod drzewami

Prosimy także o udostępnianie artykułu swoim bliskim, gdyż czekają nas godziny z bardzo niebezpieczną aurą.