fot. pixabay.com

Już od jakiegoś czasu w mediach słyszymy, że problem smogu w naszym kraju jest coraz większy, zwłaszcza w dużych miastach. Niestety, przez najbliższe dni nie należy się spodziewać poprawy.

Dlaczego problem jest coraz większy?

Od kilku dni w całym kraju jest praktycznie bezwietrznie, a do tego nie występują silniejsze opady. Przez to smog ciągle się utrzymuje, a miejscami nawet się nasila. Jest jednak szansa, że w przyszłym tygodniu opadów będzie więcej. Również wiatr może być chwilami nieco silniejszy.

Gdzie smogu jest najwięcej?

Najwięcej zanieczyszczeń znajduje się w miastach w centralnej Polsce, głównie na Pomorzu. Tam jakość powietrza jest bardzo zła. Bardzo dobrze przedstawia to mapa autorstwa gios.gov.pl.

Jakość powietrza w Polsce. Stan na 17.01. godz. 21:00

Jak skutecznie chronić się przed smogiem?

Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Związki chemiczne które się w nim znajdują mogą wywołać astmę, zapalenie płuc, niewydolność oddechową czy nawet paraliż układu krwionośnego.

Jedynym najlepszym sposobem na uchronienie się przed smogiem jest rzadkie przebywanie na dworze lub w centrach miast, tudzież w pobliżu zakładów produkcyjnych czy miejsc o wzmożonym ruchu komunikacyjnym, a zwłaszcza nie uprawianie wszelkich sportów (np. bieganie). Jeśli ktoś musi przebywać dużo na powietrzu, powinien zaopatrzyć się w maskę przeciwpyłową.

Co zrobić, aby zapobiec tworzeniu się smogu?

Na gromadzenie się zanieczyszczeń wpływa kilka czynników. W dużej mierze to, czym ludzie palą w piecach.

Im większe będą mrozy, tym więcej będzie zanieczyszczeń wynikających z palenia w piecach. Należy palić tylko i wyłącznie sprawdzony, dobrej jakości opał. Pod żadnym pozorem nie można palić śmieci czy też substancji toksycznych.

Warto również ograniczyć palenie papierosów na powietrzu oraz w miarę możliwości jeździć komunikacją miejską, zwłaszcza w miastach, gdzie smog jest największy.

 

fot. pixabay.com