Burza nad Polską, chmura burzowa zakrywająca niebo

Dosyć niepokojąco wyglądają prognozy na środę, gdy w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie przejdą bardzo groźne burze. Zanim jednak pojawią się burze zrobi się wręcz upalnie z temperaturą dochodzącą do 30°C. W tym samym czasie na zachodzie kraju przechodzić będą intensywne opady deszczu i będzie dużo chłodniej do zaledwie 13-15°C.

Front, który we wtorek przechodził przez Polskę i przyniósł umiarkowanie silne burze w pasie od Śląska i Małopolski po Warmię, Mazury i Podlasie, zostanie zablokowany przez silny wyż znad Ukrainy. Spowoduje to powstanie bardzo dużego kontrastu termicznego i zderzenia się dwóch odmiennych mas powietrza. W wyniku tego dojdzie do zintensyfikowania zjawisk atmosferycznych, które w środę pojawią się nad Polską.

Na zachodzie przejdą ulewy

RS_H_0000.0_0U_2015051906_033-00
Ciągłe opady deszczu wystąpią na zachodzie kraju. Grafika meteo.pl

Opady deszczu na południu i południowym zachodzie kraju rozpoczną się wczesną nocą, lecz właściwa strefa ciągłych i okresami intensywnych opadów nadciągnie nad Polskę w drugiej części nocy.

Opady przemieszczać się będą w kierunku północnym, z lekkim odchyleniem na północny wschód. W ciągu jutrzejszego dnia padać będzie przez niemal cały dzień. W wielu miejscach spadnie do 20-30 mm na metr kwadratowy ziemi. Dodatkowo w strefie największych opadów będzie chłodno, na ogół do 13°C.

W dniu jutrzejszym wydamy dokładniejsze informacje odnośnie prognozowanych opadów na kolejne dni.

Od centrum po wschód kraju będzie bardzo burzowo

Poza opadami na zachodzie kraju spodziewamy się również bardzo gwałtownych burz, które zaczną się tworzyć w godzinach popołudniowych. Zanim jednak dojdzie do rozwoju burz, mieszkańców przede wszystkim województwa podkarpackiego i lubelskiego czekają niemal upalne temperatury. Nie wykluczamy, że w tych regionach termometry pokażą nawet 30°C. Gorąca i parna aura zakończy się groźnymi burzami.

Prognoza burz:

Prognoza burz nad Polską

Na dobrą sprawę burze zaczną się tworzyć dopiero po godzinie 14-15, gdy pojawią się znacznie bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne. Silne prądy wznoszące przyczynią się do błyskawicznego wypiętrzania się bardzo dobrze zorganizowanych komórek burzowych, które łączyć się będą większe klastry.

Uwaga, ponieważ w czasie burz spodziewamy się silnych podmuchów wiatru do 80-90 km/h. Burzom poza silnym wiatrem towarzyszyć będą ulewy, w krótkim czasie może spaść do 30 mm deszczu na metr kwadratowy ziemi, a także opady dużego gradu. Istnieje ryzyko, że komórki burzowe mogą wygenerować grad dochodzący do nawet 3-4 cm!

Błyskać i grzmieć będzie do późnych godzin nocnych. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie w czasie burz, a także o zabezpieczeniu luźnych i lekkich przedmiotów, gdyż mogą zostać porwane przez silny wiatr.