Słońce
Słońce Zdjęcie (pixabay.com)

W najbliższym czasie czeka nas przebiegunowanie słońca, jak donosi NASA pole magnetyczne naszej dziennej gwiazdy lada moment powinno się odwrócić. Jest to proces cykliczny, który ma miejsce co 11 lat i jest naturalnym elementem cyklu słonecznego.

Na temat sprawy wypowiada się Todd Hoeksema naukowiec z Uniwersytetu w Stanford – „wydaje się, że to kwestia najbliższych 3-4 miesięcy gdy dojdzie do całkowitego przebiegunowania słońca. Zmiany te zawsze mają ogromne znaczenie dla układu słonecznego”.

Cytowany naukowiec jest dyrektorem obserwatorium słonecznego Wilcox na Uniwersytecie w Stanford, które jest jednym z paru znajdujących się na świecie, posiadające możliwości monitorowania zmian zachodzących w polu magnetycznym słońca. Te zaś zanosi się do zmiany. Dotychczas proces ten udaje się śledzić dopiero od 1976 roku, w tym czasie słońce 3 razy zmieniało swoje bieguny. Obecnie obserwowany proces jest dopiero 4.

Jak dokładnie wygląda przebiegunowanie słońca? Pole magnetyczne słabnie i niemal zanika, następnie pojawia się od nowa już z odwróconymi biegunami. Jest to naturalny proces związany z cyklem słonecznym jednak zmiany oddziałują na wszystkie planety w Układzie Słonecznym.