Fallstreak hole (cavum) pojawiło się w Australii
Fallstreak hole (cavum) pojawiło się w Australii. Zdjęcie: abc.net.au: Peter Fell

Niezwykłe i rzadko spotykane zjawisko „fallstreak hole” miało miejsce w Australii parę dni temu. 

Jak powstaje chmura cavum?

Otwór w chmurach może powstać w sposób naturalny lub powodowany jest przez silniki samolotów. Wówczas temperatura w chmurze wynosi poniżej zera, lecz zawarta jest w postaci pary wodnej. W momencie gdy woda zaczyna zmieniać stan skupienia, wytrącają się kryształki lodu, wówczas całość procesu odbywa się według założeń teorii Bergerona-Findeisena, a to powoduje, że para wodna wokół kryształów od razu przechodzi w stały stan skupienia. W ten sposób powstaje jakby otwór w chmurze, zaś kryształki lodu załamują światło i w ten sposób odbijają różne kolory światła. 

Zjawisko fallstreak hole powstaje i jest bezpośrednio związane także silnikami samolotowymi, gdyż samoloty również mogą spowodować powstanie różnic temperatury w chmurach wysokich.

Co dokładnie mówi teoria Bergerona-Findeisena?

Nad powierzchnią kryształków lodu jest duży niedobór wilgotności i gdy para wodna pochodząca z kropli wody znajduje się w pobliżu kryształków na drodze resublimacji przechodzi z gazu w ciało stałe, przez co przyczynia się do wzrostu kryształków. Gdy jego masa wzrośnie ok. 10-krotnie, wypada z chmury i w zależności od tego, jakie warunki panują na zewnątrz, taki rodzaj opadu powstaje. Jeśli jest ciepło to pada deszcz, jeśli zimno – śnieg. (za: pl.wikipedia.org)