W ostatnim tygodniu znaleziono ponad 4 metrowego wstęgorza królewskiego na wybrzeżu w południowej Kalifornii. Wężowato podobna ryba jest jedną z dwóch ostatnio napotkanych.

Okaz, który odnaleziono w poniedziałek był już dojrzałym osobnikiem, w jajnikach ryby znajdowało się setki tysięcy jaj gotowych do uwolnienia. Ryba została odnaleziona bez ogona i poraniona przez rekiny, jednak zdaniem badaczki H.J. Walker z Instytutu Oceanografii Scrippsa te rany nie powinny być śmiertelne.

Nie do końca wiadomo dlaczego ryba zdechła, chociaż istnieje podejrzenie, że mogła znaleźć się za blisko powierzchni wody, nie mogąc się zanurzyć została przez fale wypchnięta na brzeg.

Innego wstęgorza królewskiego odnaleziono w piątek. Około 6 metrowa ryba została odkryta przez Jasmine Santanę z Catalina Island Marine Institute. Instruktorka natrafiła na zwłoki zwierzęcia podczas nurkowania przy wybrzeżu wyspy Catalina. Również śmierć i tego osobnika jest owiana tajemnicą.

Wstęgorze królewskie są rybami, które bardzo rzadko można spotkać w wodach oceanu. Żyją na głębokości około 3000 metrów, a długość ich ciał może dochodzić do ponad 15 metrów. Zdjęcia wstęgorzy zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie, wiele z nich można znaleźć w internecie.