Wysokie temperatury na Alasce
Zdjęcie (pixabay.com)

Wyjątkowo ciepłe masy powietrza docierają do Alaski, które o tej porze roku są bardzo rzadko spotykane. Ciepłu towarzyszy wysokie ciśnienie, którego ośrodek stacjonuje nad Zatoką Alaski, pojawiają się także opady deszczu.

W mieście Fairbanks, które położone jest w centralnej części stanu średnia dla minionego miesiąca wyniosła 2,667 stopnia C. To, aż o 6 stopni C więcej niż wynosi norma wieloletnia. Obecnie kończący się październik będzie najcieplejszym w historii pomiarów dla tego miasta. Dodatkowo ubiegły poniedziałek (28 października) okazał się bardzo ciepły. Temperatura tego dnia sięgnęła prawie 11 stopni C i jest to nowy rekord dla tego miesiąca, jest to o ponad 16 stopni więcej od średniej wieloletniej, której górna granica wynosi -2 stopnie C. Na Fairbanks od 27 do 28 października padał deszcz, jak podkreśla Narodowe Centrum Pogodowe opady deszczu po 20 października są zjawiskiem bardzo rzadkim.

Dodatkowo będzie najprawdopodobniej pierwszy Halloween w Fairbanks pozbawiony śniegu. Nawet jeśli obecne prognozy się utrzymają, to śnieg spadnie tam dopiero dzisiaj, jednak jego ilości będą raczej śladowe. W najbliższym czasie temperatury mają systematycznie spadać nadal będą wysoko ponad wieloletnią średnią. Około 10 listopada ma być już -10 stopni C.

Najludniejszy miastem Alaski jest Anchorage, które również doświadcza temperatur dużo ponad średnią wieloletnią. Tegoroczny październik będzie najcieplejszy od 1915 roku. Średnia temperatur dla tego miesiąca wyniesie około 6,5 stopnia ciepła i będzie to ponad 4 stopnie więcej od normy. Poprzedni rekord dla tego miesiąca pochodził z 1936 roku.