Koniunkcja Wenus i Jowisza
Koniunkcja Wenus i Jowisza. Grafika stellarium.org

30 czerwca oraz 1 lipca czeka nas jedno z najpiękniejszych zjawisk w 2015 roku. Dojdzie do niesamowicie bliskiego złączenia 2 najjaśniejszych planet na niebie – Wenus i Jowisza. Od kilkunastu dni gazowy olbrzym zbliża się wyraźnie do Wenus, by we wspomniane daty znaleźć się obok niej w odległości tylko połowy widomej średnicy Księżyca. Tego nie można przegapić!

Zjawisko będzie doskonale widoczne gołym okiem, lecz użycie chociażby lornetki lub teleskopu podniesie poziom wrażeń niebagatelnie. Cóż więcej powiedzieć o widoku Jowisza z 4 jego księżycami galileuszowymi obok w 30% zapełnionej światłem tarczy Wenus – w jednym polu widzenia, niż genialny? Aby być świadkiem tych wydarzeń na niebie, należy znaleźć miejsce z nieosłoniętym widokiem na zachodni horyzont. Nie może nam przeszkadzać żaden budynek, czy drzewa, ponieważ wtedy mamy gwarancję podziwiania zjawiska do końca. Planety pojawią się na niebie około 20-30 minut po zachodzie Słońca.

Polecamy wypatrywać ich około 21:20 kilkanaście stopni nad horyzontem. W miarę zapadania zmierzchu będą coraz lepiej widoczne. Złączenie potrwa do około 22:30, gdy planety znajdą się nisko nad linią horyzontu. Podobny widok zobaczymy zarówno 30 czerwca i 1 lipca. W kolejne dni Jowisz będzie się oddalał od Wenus, jednak wciąż będzie to widok warty obserwacji.