Niż Dennis nad północnym Atlantykiem
Niż Dennis nad północnym Atlantykiem. Zdjęcie: worldview.earthdata.nasa.gov

Miniony weekend przyniósł kolejne wichury nad Wyspami Brytyjskimi. Niż Dennis, który w weekend przemieszczał się nad wodami północnego Atlantyku sprowadził wichury, sztorm i bardzo niskie ciśnienie, które w centrum niżu spadło do 920 hPa.

Niż Dennis i rekordowo niskie ciśnienie

W prognozie długoterminowej zapowiadaliśmy, że miesiąc luty zapisze się jako mokry i wietrzny i tak właśnie się dzieje. Po krótkich okresach przejściowych musimy zmagać się z kolejnymi wichurami, które uderzają w nasz kraj.

Ruch mas powietrzna nad Europą
Grafika: met.ie

Ostatni niż, który uformował się nad wodami Atlantyku przyniósł ogromne wichury nad Wyspami Brytyjskimi. Miejscami wiało ponad 150 km/h.

Wielka Brytania maksymalne porywy wiatru 14 lutego
Wielka Brytania maksymalne porywy wiatru 14 lutego. Grafika weatheronline.co.uk

Doszło także do powodzi za sprawą cofki, która najbardziej dała się we znak w miejscowościach położonych bezpośrednio nad morzem.

Na szczęście w ostatnich dniach głębokie niże atmosferyczne wędrują nad Skandynawię, gdzie dość szybko się wypełniają. Tym samym zjawiska wietrzne nad Polską są dużo słabsze i ograniczają się do zachodnich i północnych dzielnic kraju. W sytuacji, gdy niż wędruje nad Bałtykiem nasz kraj zmaga się z bardzo silnym wiatrem, który powoduje zniszczenia, a także potencjalne ofiary śmiertelne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here