Noc spadających gwiazd
Zdjęcie (pixabay.com)

Jak co roku w październiku przypada aktywność roju Drakonidów, które będą widoczne na nocnym niebie pomiędzy 6 a 10 października. Jest to jednak bardzo zmienny rój, więc miejmy nadzieję, że nas miło zaskoczy.

Gdzie jest radiant?

Radiant, czyli miejsce z którego będą wylatywać meteoryty znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka. Dlatego też swoje oczy powinniśmy skierować w kierunku północnego horyzontu.

Trochę więcej o Drakonidach

Drakonidy są związane z pozostałościami po komecie 21P Giacobiniego-Zinnera, która została odkryta w 1900 roku. Maksimum roku przypada zazwyczaj na noc z 8 na 9 października. Jest to rój, który potrafi zaskakiwać, ale w obie strony. W 2011 roku obserwatorzy mogli zobaczyć aż 300 meteorów na godzinę!

Niestety w tym roku nie będzie tak dobrze, powtórzy się sytuacja z Perseidami, gdy obserwacje utrudniła pełnia Księżyca. Poza tym astronomowie spodziewają się, że maksymalnie ujrzymy od 20 do 30 meteorów, o ile nie przeszkodzi Księżyc.

To nie wszystko co czeka nas w październiku, o czym informowaliśmy w artykule – Deszcze meteorów w 2014 roku, ponieważ w okolicach 20 października czeka nas rój Orionidów.