Antarktyda i bardzo wysokie temperatury
Antarktyda i bardzo wysokie temperatury. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Niewiarygodna temperatura została zmierzona na Antarktydzie. Niemal tydzień temu, dokładnie 6 lutego temperatura wzrosła tam do 18,3 stopnia Celsjusza. Kontynent, który kojarzy się nam z zimnem i lodem także potrafi być bardzo ciepły!

Najwyższa temperatura maksymalna na Antarktydzie w historii

Rekordowo wysoką temperaturę maksymalną zmierzono w argentyńskiej stacji meteorologicznej Esperanza, która położona jest na półwyspie antarktycznym. Jest to zarazem najbardziej na północ wysunięta część kontynentu, która swoim fragmentem wychodzi poza południowe koło podbiegunowe.

6 lutego zmierzono na tej stacji najwyższą temperaturę maksymalną, która wyniosła 18,3 stopnia Celsjusza. Tym samym pobity został dotychczasowy rekord wynoszący 17,5 stopnia z 2015 roku.

Rekord ciepła na Antarktydzie 6 lutego 2020
Rekord ciepła na Antarktydzie 6 lutego 2020. Grafika ogimet.com
Stacje meteorologiczne na Antarktydzie i temperatury maksymalne zmierzone 6 lutego 2020
Stacje meteorologiczne na Antarktydzie i temperatury maksymalne zmierzone 6 lutego 2020. Grafika ogimet.com

Okazuje się, że nie jest to najwyższa temperatura maksymalna, jaka została zmierzona w tej części świata. Dotychczas najwyższą temperaturę zmierzono na wyspie Signy w styczniu 1982 roku, która wyniosła 19,8 stopnia Celsjusza. Jednak wyspa nie jest integralną częścią kontynentalnej Antarktydy.

Skutki globalnego wzrostu temperatur są bardzo widoczne na Antarktydzie, która każdego roku systematycznie zmniejsza powierzchnię pokrytą lodem.

Antarktyda odchylenie temperatury maksymalnej od normy wieloletniej
Antarktyda odchylenie temperatury maksymalnej od normy wieloletniej. Grafika: climatereanalyzer.org

Należy podkreślić, że pomimo pełni lata w głębi kontynentu temperatura maksymalna nie wzrasta więcej niż -40 stopni Celsjusza, a nocami spada do -50 stopni lub bardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here