Smog w Polsce
Zdjęcie pixabay.com

W Polsce, szczególnie w okresie zimowym, toczy się dyskusja na temat poprawy jakości powietrza. Nie jesteśmy jedynym krajem, który zmaga się ze smogiem. Po szczególnie suchym okresie w pogodzie, prezydent Korei Południowej zaproponował Chińczykom wspólnym projekt, mający na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Sztuczny deszcz ma pomóc w walce ze smogiem

W styczniu agencja pogodowa Korei Południowej przeprowadzała eksperyment, który polegał na uwalnianiu przez samolot chemicznych substancji do chmur nad morzem. Substancje te miały spowodować powstanie sztucznego deszczu – niestety, eksperyment zakończył się porażką. Koreańczycy zaproponowali Chińczykom wspólny projekt nad Morzem Żółtym (morze oddzielające wschodnie wybrzeże Chin od Korei Południowej), gdyż mają oni o wiele większe doświadczenie w wytwarzaniu sztucznego deszczu. Jednak nie jest to jedyny powód.

Zdjęcie satelitarne smogu nad Chinami
Zdjęcie satelitarne smogu nad Chinami. Zdjęcie NASA visibleearth.nasa.gov

Wzajemne oskarżenia o zanieczyszczanie powietrza

Eksperci powiązali wzrost zanieczyszczenia powietrza w Seulu, a tym samym częstsze pojawianie się smogu, z przemysłem ciężkim Chińczyków oraz coraz większą liczbą samochodów. Z kolei Pekin odrzuca te zarzuty, twierdząc że szkodliwy pył z Korei dociera do Hongkongu. Mimo wzajemnych oskarżeń, Koreańczycy zaproponowali współpracę, gdyż stworzenie deszczu nad Morzem Żółtym może zmniejszyć problem ze smogiem również nad wschodnim wybrzeżem Chin. Nie są to jednak jedyne środki, jakie będą podjęte w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Urzędnicy rządowi w Seulu otrzymali polecenie od prezydenta, aby jak najszybciej zamknąć elektrownie węglowe, które działają ponad 30 lat oraz instalacje większej ilości oczyszczaczy powietrza w instytucjach użytku publicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here