Pierścieniowe zaćmienie słońca
Pierścieniowe zaćmienie słońca. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Jutrzejszy dzień przyniesie jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk jakie możemy obserwować na Ziemi, czyli zaćmienie Słońca. To zaćmienie jest o tyle widowiskowe, gdyż nie będzie kompletne. Ten typ zaćmienia nazywany jest zaćmieniem obrączkowym lub pierścieniowym.

Pierścieniowe zaćmienie Słońca

Do pierścieniowego zaćmienia słońca dochodzi, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi, a jego tarcza znajduje się w jednej linii z tarczą słoneczną. W takiej sytuacji tarcza Księżyca jest mniejsza i nie przysłania w całości Słońca. Wówczas wokół ciemnego koła widoczny jest charakterystyczny pierścień słoneczny. Z tego względu ten typ zaćmienia nazywany jest obrączkowym lub pierścieniowym.

Czy zaćmienie będzie widoczne z Polski?

Niestety nie mamy dobrych wieści. W Polsce zaćmienie będzie widoczne tylko przez krótką w chwilę w południowo wschodnich krańcach naszego kraju i to przez niespełna kwadrans.

W Polsce zjawisko będzie widoczne około 7:40 w Bieszczadach. Niestety przysłonięciu ulegnie około 1% tarczy słonecznej. Obserwacja możliwa będzie wyłącznie przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Inaczej możemy uszkodzić sobie wzrok.

Zaćmienie najlepiej będzie widoczne w Afryce oraz w Azji. Polska i znaczna część Europy będzie musiała się obejść smakiem, w tej części naszego globu zaćmienie będzie tylko częściowe. Gdzie zjawisko będzie najlepiej widoczne przedstawia poniższa grafika.

Zaćmienie Słońca 21 czerwca 2020
Zaćmienie Słońca 21 czerwca 2020. Grafika wikipedia.org

Gdzie oglądać transmisję z zaćmienia na żywo?

Nie każdy z nas ma możliwość udania się do Afryki czy Azji. Dlatego z pomocą przychodzi potężne medium jakim jest Internet. W sieci już teraz jest dostępnych wiele transmisji, które pozwolą nam oglądać jak przebiega zaćmienie na żywo. Udostępniamy linki poniżej.

Kiedy kolejne zaćmienia Słońca?

Chciałoby się, aby tak fantastyczne zjawiska były widoczne także w Polsce. Kolejne całkowite zaćmienia czekają nas jeszcze w tym roku: 14 grudnia 2020 (Afryka, Ameryka Południowa), 4 grudnia 2021 (strefa podbiegunowa Bieguna Południowego), 20 kwietnia 2023 (Indonezja i Australia), 8 kwietnia 2024 (Ameryka Środkowa, Północna), 12 sierpnia 2026 (Biegun Północny) częściowe zaćmienie widoczne w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here