Kwiecień i opady śniegu wczesną wiosną

Idzie ochłodzenie, które już we wtorek odczuli mieszkańcy północnej części kraju. Od środy chłodne masy powietrza rozgoszczą się już w całym kraju. Noce będą mroźne.

Skąd to ochłodzenie?

Na pogodę w Polsce ma wpływ wyż, który obecnie znajduje się w okolicach Islandii. W najbliższych godzinach przemieści się nad morze Północne i Norwegię. Nasz kraj znajdzie się po złej stronie wyżu, który zacznie zaciągać arktyczne masy powietrza z dalekiej północy.

Prognoza rozmieszczenia układów barycznych nad Europą, środa 10 kwietnia 2019
Prognoza rozmieszczenia układów barycznych nad Europą, środa 10 kwietnia 2019. Grafika: metoffice.gov.uk

Oddziaływanie układu wysokiego ciśnienia będzie na tyle silne, że zimne powietrze dotrze także do krajów południowej Europy, a nawet do północnych krańców Afryki, szczególnie Algierii, Tunezji i Maroka. To nie koniec złych wieści, ochłodzenie nie potrwa krótko.

Popada krupa śnieżna, a w nocy wystąpią silne przymrozki

Środa przyniesie przelotne, ale okresowo intensywne opady deszczu, gradu i krupy śnieżnej na północy Polski. Nie wykluczone, że na chwilę – z racji intensywności opadów – może zrobić się biało. W pozostałych regionach bez opadów, choć te wystąpią na krańcach południowych, szczególnie w regionach górskich – będzie to deszcz.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów wg. modelu UM w środę 10 kwietnia 2019
Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów wg. modelu UM w środę 10 kwietnia 2019. Grafika: meteo.pl

Wolelibyśmy nie pisać o temperaturze w środę, ale niestety musimy. Prognozowane wartości na północy to 4-5°C, czyli w zasadzie to co we wtorek, ale tym razem na większym obszarze. W centrum będzie około 6-7°C, a gdzieniegdzie na południu do 8-10°C.

Poranek środowy przyniesie przymrozki od centrum po północ kraju. Najmniejsze szanse na południu i południowym wschodzie. Poza tym spadki temperatur przy gruncie do -4/-5°C, a w centrum, na północy oraz zachodzie przymrozek także na wysokości 2 metrów i to do -2°C.

Czwartek bez przełomu w pogodzie

Niestety czwartek nic nie zmieni w aurze. Zimno, paskudnie zimno, a na zewnątrz kwiecień. Ponownie na północy mogą wystąpić intensywne i przelotne opady od deszczu, po krupę śnieżną, możliwe także nieśmiałe opady śniegu w trakcie konwekcji. Opady deszczu wystąpią także na południu i południowym wschodzie. Poza tym bez deszczu, ale z przewagą chmur.

Prognoza temperatury maksymalnej modelu GFS w czwartek 11 kwietnia 2019
Prognoza temperatury maksymalnej wg. modelu GFS w czwartek 11 kwietnia 2019. Grafika meteomodel.pl

I znów te temperatury, szkoda pisać, ale musimy… 3-5°C na krańcach północnych, oraz około 4-5°C w strefie opadów na południowym wschodzie. W pozostałych regionach, a wiec na zachodzie i w centrum do 7-8°C. W porywach szczęścia może gdzieś wzrośnie do 9°C, ale raczej byśmy na to nie liczyli.

Znów przymrozki, największe spadki temperatur na zachodzie i północy. Przy gruncie do -4/-5°C, a na wysokości 2 metrów do -2°C. Na południu spadki temperatury przy gruncie do -1/-2°C, na wysokości 2 metrów temperatura spadnie do 2-3°C.

Co w weekend?

Uważamy, że złe wieści powinno się dozować, stąd jeśli chcecie dowiedzieć się co w pogodzie w weekend, to napiszemy o tym w czwartek. Możemy tylko napisać, że będzie słabo, a może nawet beznadziejnie, poważnie! Międzyczasie zachęcamy do czytania innych newsów. Powtórki z zeszłego roku, czyli super ciepłego kwietnia nie będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here