Kwiecień w pełni, ciepło i słonecznie

Od jakiegoś czasu zmagamy się z chłodną, a nocami wręcz z mroźną aurą. Od środy zaczną się powolne zmiany w pogodzie. Ciepło odczujemy głownie popołudniami, zaś po świętach do Polski zaczną docierać fronty znad Atlantyku.

Blokada cyrkulacji strefowej

Typowym ruchem mas powietrza dla Europy jest cyrkulacja strefowa, a więc napływ powietrza z zachodu na wschód. Wyraźnie widoczne jest to na przykładzie naszego kraju. Dla wszystkich regionów Polski dominującymi wiatrami są te z kierunków zachodnich, które w skali całego roku przeważają w zdecydowanej większości. Utrzymująca się od tygodnia blokada cyrkulacji strefowej powoduje, że od tygodnia zmagamy się z napływem zimnych mas powietrza z północy, które sprzyjają nocnym spadkom temperatur, przy gruncie do niemal -10 stopni Celsjusza.

W najbliższym czasie do Polski nadal napływać będzie arktyczne powietrze, ale zrobi się cieplej.

Środa i czwartek bardzo przyzwoite

Niskie temperatury dały się nam we znaki, szczególnie rano, gdy zwyczajnie jest zimno. Zarówno środa jak i czwartek przyniosą jeszcze przymrozki. W środę rano przymrozek na wysokości 2 metrów może wystąpić jeszcze na północnym wschodzie oraz zachodzie kraju, tak w czwartek przymrozek, jeśli się pojawi to tylko przy gruncie.

W ciągu dnia temperatury poszybują w górę do wartości bardzo sympatycznych. W środę 14-16°C na wschodzie i południu, a na zachodzie do 17-19°C. W czwartek delikatnie cieplej, od 15-16°C na wschodzie, do 18-20°C na zachodzie.

Do końca tygodnia także ciepło

Wygląda na to, że do końca tygodnia utrzymają się wysokie temperatury, ale poranki nadal mogą być chłodne. Deszcz, jeśli popada to tylko na krańcach wschodnich i południowych.

Jeśli nic nie zmieni się w prognozach długoterminowych, to po świętach po raz pierwszy w tym roku spodziewamy się temperatur w pobliżu 25 stopni. Zaś w okolicach 24-25 kwietnia do Polski powinny zacząć docierać fronty z zachodu Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here