Najdalej położona galaktyka
Najdalej położona galaktyka (pixabay.com)

Międzynarodowa grupa naukowców odkryła najdalej położoną galaktykę, która znajduje się tylko 30 miliardów lat świetlnych od Ziemi (prędkość światła w przybliżeniu wynosi 300 000 km/s – przyp. red.). To odkrycie powoli na nowo spojrzeć na to co działo się zaraz po Wielkim Wybuchu.

Najdalej położona galaktyka

Galaktyka została odnaleziona dzięki użyciu Teleskopu Hubbla, natomiast odkrycie potwierdzono drugim obserwatorium znajdującym się na Hawajach. O wynikach swoich prac naukowcy poinformowali na łamach dziennika „Nature”. Naukowcy oceniają, że obecnie widziane położenie galaktyki wynosi 13,1 miliarda lat od Ziemi, jednak ze względu na to, że wszechświat cały czas się rozszerza to światło,  które galaktyka wówczas odbiła dopiero do nas dotarło. Obecnie galaktyka oddalona jest od nas o przeszło 30 miliardów lat świetlnych. Kierownik badań Steven Finkelstein z Uniwersytetu w Teksasie powiedział, że:

„Jest to najdalej położona galaktyka jaką udało się zbadać, to co widzimy przez teleskop to galaktyka, która uformowała się niespełna 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu”.

Galaktyka z8_GND_5296

Galaktykę nazwano z8_GND_5296. Astronomowie byli wstanie wskazać odległość od Ziemi poprzez analizę jej kolorów. Właśnie ze względu na to, ze wszechświat się rozszerza i wszystko oddala się od nas, światło się rozszerza, a to powoduje z kolei że obiekty wyglądają na bardziej czerwone niż są w rzeczywistości. Nowa galaktyka otrzymała 7.51 pkt w skali czerwoności, dotychczasowa najdalej położona galaktyka miała 7.21 pkt.

Cały układ posiada niespełna 1-2% masy Drogi Mlecznej, jednak jest bogaty w cięższe obiekty. Ma bardzo ciekawą cechę, potrafi zmienić gaz i pył w nowe gwiazdy w niezwykłym tempie, wzburzając je w ponad sto razy szybciej niż ma to miejsce w naszej galaktyce. Jak dodaje prof. Finkelstein:

 „Obserwacja takich obiektów jest bardzo interesująca, jest to jedyna droga, aby zrozumieć i nauczyć się czegoś więcej o wszechświecie. Pokazują nam one jakie fizyczne procesy zachodziły i dominują w czasie formowania się pierwszych galaktyk i w ich dalszym rozwoju.”

Z tą tezą zgadzają się również inni badacze, każde nowe odkrycie posuwa dalej do coraz to lepszego zrozumienia mechanizmu powstawania galaktyk i rozwoju wszechświata. Mają również nadzieje, że jeszcze nowsze technologicznie teleskopy pozwolą na odkrycie pierwszych gwiazd, które powstawały przestrzeni kosmicznej.