Prognozy oparte o wyliczenia analityków wskazują, że kulminacyjny moment epidemii jeszcze przed nami. Mimo to, już teraz widać ogromny wpływ epidemii na światową gospodarkę. Wyraźnie spadła emisja CO2 i innych gazów.

Drastyczny spadek emisji dwutlenku azotu w Chinach

Rygorystyczne i zdecydowane kroki w walce z nowym wirusem w Chinach pokazały skalę działań podjętych przez miejscowe władze. Bardzo szybko ograniczony został transport, działalność produkcyjna i przemysłowa. Stężenie i emisja NO2 spadła gwałtownie co bardzo szybko odnotowały satelity.

Emisja dwutlenku azotu w styczniu 2020 roku w Chinach
Emisja dwutlenku azotu w styczniu 2020 roku w Chinach. European Space Agency, ESA
Emisja dwutlenku azotu w lutym 2020 roku w Chinach
Emisja dwutlenku azotu w lutym 2020 roku w Chinach. European Space Agency, ESA

Skala ograniczenia emisji NO2 okazała się ogromna. Dwutlenek azotu nie jest gazem cieplarnianym, ale jest silnie trujący i szkodliwy na organizm człowieka. Powoduje problemy z oddychaniem, uszkadza płuca, powoduje podrażnienia oczu. Przyczynia się również do powstawania smogu.

Podobny spadek emisji zauważalny jest w Europie, a najbardziej we Włoszech.

Wraz z ustaniem epidemii i opanowaniem sytuacji przez władze Chin, produkcja powoli jest wznawiana, a ludność wraca do codziennych zajęć. Poziom emisji dwutlenku azotu ponownie zaczyna wzrastać.

Spadek emisji dwutlenku węgla

Rok 2019 przyniósł kolejny rekord w emisji CO2. Zdaniem naukowców, ostatnio tak duża koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze miała miejsce 3-5 milionów lat temu. Wówczas poziom morza był o około 10-20, a globalna temperatura o 2-3 stopnie Celsjusza. Szacunki oparte są o badania lodu (prawdopodobnie wykonane na Antarktydzie i Grenlandii – przyp. red.).

Ograniczenia w produkcji i usługach przyczyniły się do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Taka sytuacja zdarzyła się dwa razy od 1975 roku i wszystko wskazuje, że obecne tąpnięcie będzie znaczne.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się w niemal wszystkich krajach na wszystkich kontynentach. Prognozy i szacunki wskazują, że w najbliższych dniach najwięcej wykrytych przypadków będzie w USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here