Deszcz meteorów, czyli
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Przed nami maksimum roju Orionidów. Piękna i bezchmurna pogoda oraz bardzo ciepłe noce jak na drugą połowę października to gwarant świetnych wrażeń.

Orionidy – co wiemy to tym roju?

Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. W momencie maksimum roju obserwuje się do około 30-40 meteorów na godzinę. Bywały także lata, gdy liczba ta była wyraźnie większa i dochodziła do 70 meteorów na godzinę. Orionidy obok Perseidów i Geminidów są najbardziej aktywnym rojem, który może być obserwowany na polskim niebie. Orionidy swoją aktywność utrzymują od 2 października do 7 listopada.

Orionidy – kiedy maksimum roju?

Orionidy swoje maksimum osiągną już za parę dni. Dokładnie maksimum ma przypaść na noc z 21 na 22 października. Na obserwacje warto wybrać się już teraz, w końcu weekend jest tym okresem, gdy możemy bez ryzyka udać się na nocne obserwacje.

Orionidy – jak obserwować?

Gdzie Orionidów na niebie będzie najwięcej? Radiantu Orionidów (miejsce, w którym będą „pojawiać się” meteory) znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt. Jeśli obserwację zaczniemy około północy, to wówczas radiant powinien górować na nocnym niebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here