Independent uk

Wczoraj głęboki niż Abigail nasunął się nad „Zjednoczone Królestwo”. Najbardziej odczuli go mieszkańcy Szkocji.

W dniu wczorajszym z powodu silnych porywów wiatru, dochodzących do 135 km/h, wszystkie szkoły mieszczące się na Hebrydach Zewnętrznych i Szetlandach zostały zamknięte.  Władze lokalne północnej Szkocji w obawie przed brakiem prądu również zamknęły swoje podstawówki i gimnazja. Nawiązując do danych „Scottish and Southern Energy”, dzisiaj rano przywrócono dostawę prądu do ponad 20 tysięcy użytkowników. Około 500 nadal pozostaje bez prądu.

https://vine.co/v/elLiZiM5xPF

Animacja obrazująca kierunek przemieszczania się orkanu Abigail (fot.: MetOffice)

Intensywne opady deszczu oraz wysokie fale zagrażały podtopieniem linii brzegowej szkockich wysp. Z powodu sztormu ponad połowa rejsów z wszystkich 25 tras operowanych przez sieć „Clyde and Hebrides” zostało odwołanych.

Ustająca Abigail pozwoli na przemieszczenie się nad Wyspy Brytyjskie kolejnego niżu. Kate, bo tak nazywa się omawiany orkan, najmocniej odznaczy się w Irlandii i Anglii. „Jej” porywy wiatru nie będą już tak silne jak „poprzedniczki” ale nadal mogą powodować zagrożenie. Najsilniej powieje w Irlandii i półcnocnej Anglii, gdzie porywy osiągną prędkość około 90 km/h. Pozostałe części Anglii mogą spodziewać się porywów o prędkości od 65 do 80km/h. Kate może spowodować przerwy w dostawie prądu oraz liczne zniszczenia drzew. Spodziewane są również opóźnienia w kursowaniu samolotów pasażerskich.

Mapa przedstawiająca możliwość wystąpienia porywistego wiatru (fot.:AccuWeather)
Mapa przedstawiająca możliwość wystąpienia porywistego wiatru na obszarze Europy Zachodniej (fot.:AccuWeather)

Jak twierdzi synoptyk AccuWeather, Steve Travis, nadchodzący tydzień nie będzie spokojniejszy. Prognozy sugerują przyjście kolejnego groźnego niżu.