Już tylko godziny dzielą nas od pierwszego tegorocznej jesieni głębokiego frontu atmosferycznego, jakim jest orkan Aleksandra. Na podstawie dostępnych modeli pogodowych spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – jakich warunków pogodowych należy się spodziewać i gdzie wiatr wiać będzie najmocniej.

Orkan Aleksandra obecnie wietrzną i deszczową pogodę przynosi nad Wyspami Brytyjskimi, gdzie dotychczas najsilniejszy poryw wiatru wyniósł 176 km/h. Wietrzną pogodę dopełniają również opady deszczu, jest więc bardzo nieprzyjemnie. W najbliższych dniach głęboki niż kształtować będzie pogodę także w Polsce.

Już dzisiaj pierwszy układ frontowy związany z orkanem Aleksandra dotarł Polski. Na zachodzie wystąpiły opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W wielu miejscach zagościły białe krajobrazy co jest miłym zaskoczeniem dla tych z Was, którzy już nie mogą się doczekać zimy i liczą na białe Święta. Jednak do Bożego Narodzenia jeszcze 2 tygodnie, a wiele w tym czasie może się jeszcze wydarzyć. Prześledźmy zatem co czeka nas w ciągu najbliższych paru dni.

Wędrówka niżu

Obserwacja wędrówek głębokich frontów atmosferycznych i ich oddziaływanie na pogodę w Polsce wskazuje, że najsilniejsze podmuchy wiatru występują, gdy ośrodki niżowe przemieszczają się południową częścią morza Bałtyckiego. W tej sytuacji dochodzi do zwiększonego gradientu ciśnienia na terenie naszego kraju, i właśnie wówczas bardzo często dochodzi do silnych porywów wiatru.

Prognoza modelu ECMWF (na podstawie aktualizacji z 10.12.2014 godz. 00/12):

Model ECMWF prognozuje w piątek powstanie kolejnego ośrodka niskiego ciśnienia w okolicach Danii. I to głównie temu ośrodkowi zawdzięczać będziemy porywisty wiatr na zachodzie Polski. Pomiędzy wschodnimi a zachodnimi dzielnicami różnica ciśnienia wyniesie blisko 30 hPa.

Prognoza modelu GFS (na podstawie aktualizacji z 10.12.2014 godz. 12):

W przypadku modelu GFS widać, że kolejny ośrodek niskiego ciśnienia, który powstanie w okolicy Danii będzie płytszy, lecz jego trasa będzie bardzo zbliżona do prognoz modelu ECMFW. Podobne prognozy występują w przypadku modelu NAVGEM czy DWD-GME. Mowa jest zatem o różnicy około 30 hPa.

Gdzie powieje najmocniej?

Już teraz mocniejsze porywy wiatru notujemy nad morzem i na krańcach zachodnich kraju, gdzie wiatr dochodzi do 50-60 km/h. W kolejnych godzinach nie spodziewamy się silniejszego wiatru, dopiero w czwartek od godzin późno po południowych wiatr zacznie wyraźnie stopniowo przybierać na sile. Apogeum wichur ma nadejść dopiero piątek, gdy niż znajdował się będzie najbliżej Polski.

Prognoza modelu GFS (na podstawie aktualizacji z 10.12.2014 godz. 18):

Model GFS dla Polski przewiduje wystąpienie najsilniejszego wiatru na zachodzie i północnym zachodzie. W pozostałych regionach ma wiać raczej słabo. Na północnym zachodzie według wyliczeń modelu ma wiać do 90-100 km/h, choć nie wykluczamy, że może powiać mocniej. W pozostałych regionach zachodniej Polski zanotujemy porywy na ogół do 60-70 km/h, natomiast  w pozostałej części kraju do 40-60 km/h. Wyjątkiem będą krańce południowo zachodnie i południowe, gdzie także zanotujemy silne porywy wiatru do 70-90 km/h. Zbliżone wyliczenia przedstawia również model UM.

Opady

Prognoza modelu UM (na podstawie aktualizacji z 10.12.2014 godz. 12):

Kolejne fronty atmosferyczne przechodzące przez nasz kraj sprowadzać będą z południa coraz cieplejsze masy powietrza. Jeszcze jutro w pierwszej części opady śniegu i deszczu ze śniegiem notować będziemy w dzielnicach zachodnich, które szybko będą przechodzić w opady deszczu. Biały puch spadnie także w centrum i na północnym wschodzie Polski. Uwaga na trudne warunki na drogach. Kolejny front atmosferyczny wejdzie do Polski w piątek, jednak tym razem padać ma sam deszcz.

Temperatury

Ciepłe fronty atmosferyczne sprowadzą do Polski łagodniejsze masy powietrza polarnomorskiego.  Już jutro cieplejsze powietrze napłynie do dzielnic zachodnich. Natomiast w piątek i sobotę cieplejsze masy odczujemy także na wschodzie kraju. W sobotę temperatury wyniosą od 5-7*C na zachodzie i w centrum, do 7-10*C na południowym zachodzie i południu. Tylko na wschodzie i północnym wschodzie około 2-4*C.

Jak trudnej pogody należy się spodziewać?

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach czeka nas dynamiczna aura. Najtrudniejszej pogody spodziewamy się w piątek na zachodzie i północy kraju, gdzie będzie najwięcej padać oraz najmocniej wiać. Na ogół porywy wiatru zbliżą się do 60-70 km/h, tylko na wybrzeżu oraz podgórzu powieje mocniej. Zrobi się znacznie cieplej. Pamiętamy, aby unikać sąsiedztwa drzew, które mają wątpliwą reputację niezależnie czy poruszamy się pieszo czy samochodem. Pogoda sprzyjać będzie przeziębieniom dlatego ważny w tych dniach będzie odpowiedni ubiór.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.